Wydarzenia historyczne z przeszłości z Ostródy, Morąga, Miłakowa, Miłomłyna, Łukty, Grunwaldu, Dąbrówna, Małdyt Powiatu ostródzkiego i regionu. Ciekawi ludzie, ciekawe i tajemnicze historie i wiele innych
Odkrycia dokonał za pomocą wykrywacza metalu Michał Młotek związany z Iławską Grupą Poszukiwawczą. Znalezisko zgłosił do elbląskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Wykonany z brązu trzewik znalazł w ostatnią niedzielę w lasach niedaleko Iławy. W przeszłości był to zapewne element uzbrojenia należącego do wojownika plemienia pruskiego.
Urodzony w Niemczech Erich Koch w 1928 roku na polecenie Adolfa Hitlera przyjechał do Prus Wschodnich, by tu budować sieć NSDAP. Jak podaje na swoich stronach Instytut Pamięci Narodowej pracując w Prusach Koch był również "twórcą i wydawcą gazety hitlerowskiej +Preussische Zeitung+, która aż do upadku nazistów była propagandową gazetą reżimu".
Sobota jest pierwszym dniem po oficjalnym otwarciu wyremontowanego muzeum. Wystawy można oglądać od godz. 11 do 16. Przewidziano zwiedzanie z kuratorami (11.30 i 14.00), wstęp na to wydarzenie jest wolny.
W obecności Wójta Gminy Ostróda Bogusława Fijasa podpisano umowę na realizację prac budowlanych mających na celu powstrzymanie degradacji zabytkowego Kościoła pw. Apostołów Świętych Piotra i Pawła w Durągu.
Niezwykłego odkrycia dokonano na Wzgórzach Dylewskich. Dziś, w niedzielę 9 marca odnaleziono tam szczątki radzieckiego myśliwca, najprawdopodobniej Ławoczkina!
Środa Popielcowa, rozpoczynająca w Kościele katolickim Wielki Post, to tzw. święto ruchome, zależne od dnia, w którym w danym roku wypada Wielkanoc. Zawsze jednak Popielec lub "wstępna środa" są początkiem sześciotygodniowej pokuty.
Szlak wiedzie przez miejsca wyjątkowe. To blisko 300 km pasjonującej podróży śladami wielkich odkryć, które na zawsze zmieniły postrzeganie wszechświata.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego. To on skierował w lutym 2010 r. do Sejmu projekt ustawy w tej sprawie. „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał.
Podczas konferencji prasowej w Giżycku przypomniał on, że ministerstwo ogłosiło w ostatnich dniach wyniki naboru, w którym projekty związane z ochroną zabytków otrzymały dofinansowania na łączną kwotę prawie 100 mln zł. "Ponad 10 proc. tej kwoty trafi na ratowanie zabytków w woj. warmińsko-mazurskim" - wskazał.
Jak powiedział PAP archeolog z ostródzkiego muzeum, Łukasz Szczepański, odkryto dwa topory i sporych rozmiarów dwuręczny miecz, datowane na XIV-XV wiek. Trafiły one do tego muzeum decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Na pieczęci widoczny jest gotycki napis „+ S(igillum) ECC(lesia)E * BRUnSBERGEnSIS” i wizerunek patronki braniewskiego kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej, trzymającej miecz i koło, tj. symbole jej męczeńskiej śmierci.
Gotycki kościół św. Mikołaja we Fromborku w lutym 1945 roku podpalili Sowieci, którzy w podobny sposób potraktowali w mieście kamieniczki i domy. Zniszczenia wojenne tego miasta spowodowane przejściem przez nie Armii Czerwonej były tak wielkie, że na kilka lat Frombork stracił prawa miejskie.
Ks. prof. Andrzej Kopiczko przypomniał, że 3 stycznia 1225 r. papież Honoriusz III wziął pod opiekę św. Piotra nawróconych mieszkańców Inflant oraz Prus i podkreślił, że są wolni: „macie pozostać przy waszych wolnościach i nie macie by ludźmi czyimiś, skoro staliście się ludem Jezusa Chrystusa”.