Zamknij

Historia

Wydarzenia historyczne z przeszłości z Ostródy, Morąga, Miłakowa, Miłomłyna, Łukty, Grunwaldu, Dąbrówna, Małdyt Powiatu ostródzkiego i regionu. Ciekawi ludzie, ciekawe i tajemnicze historie i wiele innych

,
Jak powiedział PAP archeolog z ostródzkiego muzeum, Łukasz Szczepański, odkryto dwa topory i sporych rozmiarów dwuręczny miecz, datowane na XIV-XV wiek. Trafiły one do tego muzeum decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków.
,
Na pieczęci widoczny jest gotycki napis „+ S(igillum) ECC(lesia)E * BRUnSBERGEnSIS” i wizerunek patronki braniewskiego kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej, trzymającej miecz i koło, tj. symbole jej męczeńskiej śmierci.
,
Gotycki kościół św. Mikołaja we Fromborku w lutym 1945 roku podpalili Sowieci, którzy w podobny sposób potraktowali w mieście kamieniczki i domy. Zniszczenia wojenne tego miasta spowodowane przejściem przez nie Armii Czerwonej były tak wielkie, że na kilka lat Frombork stracił prawa miejskie.
,
Ks. prof. Andrzej Kopiczko przypomniał, że 3 stycznia 1225 r. papież Honoriusz III wziął pod opiekę św. Piotra nawróconych mieszkańców Inflant oraz Prus i podkreślił, że są wolni: „macie pozostać przy waszych wolnościach i nie macie by ludźmi czyimiś, skoro staliście się ludem Jezusa Chrystusa”.
,
W Zawadach Małych odbyła się uroczystość upamiętniająca 80. rocznicę tragicznych wydarzeń – wymordowania więźniów konwojowanych z obozu koncentracyjnego w Działdowie.
,
Do 17 stycznia firmy mogły składać oferty na realizację inwestycji "Przeprowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych Kościoła pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Durągu"
,
W nocy z 21 na 22 stycznia 1945 r. sowieckie wojska 3. Korpusu Kawalerii Gwardii pod dowództwem gen. Nikołaja Oslikowskiego bez większych walk zajęły Allenstein - dzisiejszy Olsztyn. Niewielkie walki toczyły się we wsiach pod Olsztynem, ale samo miasto poddało się Sowietom niemal bez walki, bo nie było w nim ani wojska, ani mężczyzn zdolnych chwycić za broń.
,
Wystawy "Złoto wikingów. Skarby a polityka od 1800 r." oraz "Srebro wikingów. Skarb monet z Truso" będą prezentowane od 17 stycznia do 11 marca w budynku dawnego Gimnazjum Elbląskiego.
,
Jak przypomniał PAP dyrektor Archiwum Archidiecezji Warmińskiej ks. prof. Andrzej Kopiczko, obchody Bożego Narodzenia w tradycji warmińskiej, podobnie jak i polskiej, miały bogatą oprawę liturgiczną i obrzędową. "Wprawdzie na historycznej Warmii nie znano dzielenia się opłatkiem, a mszę - pasterkę o północy - wprowadzono dopiero pod koniec XIX w., to wspólnymi elementami świętowania były: szopka betlejemska, odwiedziny kolędników (na Warmii słudzy z szemlem), a szczególnie śpiew kolęd w świątyniach i domach. Korzystano ze śpiewników drukowanych, ale też przepisywanych ręcznie" - powiedział ks. prof. Kopiczko.
,
Wojewódzcy radni zdecydowali na sesji sejmiku o ustanowieniu na terenie województwa warmińsko-mazurskiego roku 2025 rokiem 500-lecia hołdu pruskiego.
,
Biskup Henryk Sorbom zmarł 12 stycznia 1401 roku na zamku w Lidzbarku Warmińskim, a pochowany został w nieznanym dziś miejscu w katedrze we Fromborku. Urząd biskupa Warmii Sorbom piastował od 1373 roku. Jak pisze w "Poczcie biskupów warmińskich" Jerzy Przeracki nie wiadomo z pewnością kto i kiedy wyświęcił Henryka Sorboma na biskupa, ale można domniemywać, że zrobił to sam papież Grzegorz XI w 1373 roku. Rok później bp. Sorbom przyjechał na Warmię.
,
Część z 680 odkrytych monet muzeum pokazało już w 2021 r., ale po raz pierwszy zostaną zaprezentowane po przywróceniu im dawnego blasku. Zostały oczyszczone, zakonserwowane, poddane badaniom składu pierwiastkowego i analizie numizmatycznej.
,
"Koronacja Bolesława Chrobrego była jasnym sygnałem dla ówczesnego świata, że młode państwo polskie jest niepodległe i niezależne. Był to początek wzrastania pozycji Polski, na średniowiecznej mapie Europy, która z księstwa przeistoczyła się w królestwo" - podaje izba niższa parlamentu.
,
Na początku IV wieku – 6 stycznia Kościół obchodził święto Epifanii (po grec. objawienia), z tym, że tego dnia świętowano jednocześnie cztery wydarzenia – narodzenie Jezusa, pokłon mędrców, chrzest Chrystusa w Jordanie i pierwszy cud w Kanie Galilejskiej, które obecnie rozłożone są w czasie.
,
Nazwa "Jutrznia na Gody" określała zarówno czas wystawiania widowiska (jutrznia to czas przed wschodem słońca) jak i jego tematykę (Gody to Boże Narodzenie).