Zamknij

Historia

Wydarzenia historyczne z przeszłości z Ostródy, Morąga, Miłakowa, Miłomłyna, Łukty, Grunwaldu, Dąbrówna, Małdyt Powiatu ostródzkiego i regionu. Ciekawi ludzie, ciekawe i tajemnicze historie i wiele innych

,
Wojewódzcy radni zdecydowali na sesji sejmiku o ustanowieniu na terenie województwa warmińsko-mazurskiego roku 2025 rokiem 500-lecia hołdu pruskiego.
,
Biskup Henryk Sorbom zmarł 12 stycznia 1401 roku na zamku w Lidzbarku Warmińskim, a pochowany został w nieznanym dziś miejscu w katedrze we Fromborku. Urząd biskupa Warmii Sorbom piastował od 1373 roku. Jak pisze w "Poczcie biskupów warmińskich" Jerzy Przeracki nie wiadomo z pewnością kto i kiedy wyświęcił Henryka Sorboma na biskupa, ale można domniemywać, że zrobił to sam papież Grzegorz XI w 1373 roku. Rok później bp. Sorbom przyjechał na Warmię.
,
Część z 680 odkrytych monet muzeum pokazało już w 2021 r., ale po raz pierwszy zostaną zaprezentowane po przywróceniu im dawnego blasku. Zostały oczyszczone, zakonserwowane, poddane badaniom składu pierwiastkowego i analizie numizmatycznej.
,
"Koronacja Bolesława Chrobrego była jasnym sygnałem dla ówczesnego świata, że młode państwo polskie jest niepodległe i niezależne. Był to początek wzrastania pozycji Polski, na średniowiecznej mapie Europy, która z księstwa przeistoczyła się w królestwo" - podaje izba niższa parlamentu.
,
Na początku IV wieku – 6 stycznia Kościół obchodził święto Epifanii (po grec. objawienia), z tym, że tego dnia świętowano jednocześnie cztery wydarzenia – narodzenie Jezusa, pokłon mędrców, chrzest Chrystusa w Jordanie i pierwszy cud w Kanie Galilejskiej, które obecnie rozłożone są w czasie.
,
Nazwa "Jutrznia na Gody" określała zarówno czas wystawiania widowiska (jutrznia to czas przed wschodem słońca) jak i jego tematykę (Gody to Boże Narodzenie).
,
"Święta okupacyjne to był czas niezwykle trudny dla Polaków. Czas, w którym można było się zebrać razem, złapać dystans wobec dramatycznych wydarzeń, które otaczały ludzi, ale jednocześnie czas, w którym jeszcze bardziej wojenna rzeczywistość dopadała ludzi. Było to szczególnie widoczne podczas tych pierwszych świąt wojennych w 1939 r., kiedy Polska dosłownie chwilę temu straciła niepodległość" - powiedział historyk Sebastian Pawlina w podcaście Muzeum Historii Polski.
,
Słowo wigilia pochodzi od łacińskiego vigiliare oznaczającego czuwanie. Początkowo wigilię celebrowano przed uroczystościami chrześcijańskimi. Wyznawcy Chrystusa gromadzili się wieczorem przed dniem świątecznym, aby dzięki czuwanie, któremu towarzyszy modlitwa i śpiew przygotować się na obchody uroczystości. Po liturgiach gromadzono się na wspólnym posiłku nazywanym z greckiego agape, będącym wyrazem braterskiej miłości między ludźmi. Do tej starochrześcijańskiej tradycji nawiązuje wieczerza wigilijna.
,
Adwent pochodzi od łacińskiego słowa adventus czyli przyjście. Wiązało się ono z rzymskim czasem oczekiwania na wizytę cesarza w świątyni.
,
21 grudnia 2011 r. przypadał w środę. W wybuchu miny pułapki w Afganistanie zginęło pięciu żołnierzy służących na co dzień w 20 Bartoszyckiej Brygadzie Zmechanizowanej. Byli to: st. kapral Piotr Ciesielski, st. szeregowy Łukasz Krawiec, st. szer. Marcin Szczurowski, st. szer. Marek Tomala i szer. Krystian Banach.
,
Materiał wideo dostępny na: https://wideo.pap.pl/videos/76991/ , oraz: https://wideo.pap.pl/videos/76992/ (materiał surowy do edycji)
,
Biskup diecezji mazurskiej Kościoła Ewangelicko Augsburskiego Paweł Hause ocenił, że mazurskie cmentarze to historia zapisana w krajobrazie. Jego zdaniem są one świadectwem wiary i przywiązania do mazurskiej ziemi.
,
Ponad 20 mazurskich cmentarzy ocalili społecznicy. Nie tylko wycinają krzaki czy odnawiają resztki ocalałych ogrodzeń cmentarnych, ale też stworzyli klinikę krzyży, w której rekonstruują odlewane w żeliwie lub kute krzyże.
,
Już 7 listopada do obiegu trafi nowa moneta okolicznościowa o nominale 5 zł. Na rewersie znajdziemy obraz zamku magnackiego z XVII wieku, a zabraknie na niej charakterystycznej cyfry. Co więcej, moneta jest częścią serii "Odkryj Polskę" promującej wyjątkowe miejsca o historycznym znaczeniu.
,
Przełom października i listopada to w polskiej tradycji szczególny czas, czas pamięci o zmarłych. Przejawem tej pamięci jest między innymi dbanie o porządek na cmentarzach czy innych miejscach pochówku. Szczególnie w tym okresie odwiedzamy groby nasz najbliższych. Staramy się również pamiętać grobach, na których spoczywają dawni mieszkańcy terenów, na których obecnie żyjemy.Te miejsca są czasami obok nas.