Zamknij

Historia

Wydarzenia historyczne z przeszłości z Ostródy, Morąga, Miłakowa, Miłomłyna, Łukty, Grunwaldu, Dąbrówna, Małdyt Powiatu ostródzkiego i regionu. Ciekawi ludzie, ciekawe i tajemnicze historie i wiele innych

,
Informujemy was kiedy dokonywane są niezwykłe odkrycia z historii naszego regionu, a w szczególności Ostródy.
,
Odkrycia dokonał za pomocą wykrywacza metalu Michał Młotek związany z Iławską Grupą Poszukiwawczą. Znalezisko zgłosił do elbląskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Wykonany z brązu trzewik znalazł w ostatnią niedzielę w lasach niedaleko Iławy. W przeszłości był to zapewne element uzbrojenia należącego do wojownika plemienia pruskiego.
,
Urodzony w Niemczech Erich Koch w 1928 roku na polecenie Adolfa Hitlera przyjechał do Prus Wschodnich, by tu budować sieć NSDAP. Jak podaje na swoich stronach Instytut Pamięci Narodowej pracując w Prusach Koch był również "twórcą i wydawcą gazety hitlerowskiej +Preussische Zeitung+, która aż do upadku nazistów była propagandową gazetą reżimu".
,
Sobota jest pierwszym dniem po oficjalnym otwarciu wyremontowanego muzeum. Wystawy można oglądać od godz. 11 do 16. Przewidziano zwiedzanie z kuratorami (11.30 i 14.00), wstęp na to wydarzenie jest wolny.
,
W obecności Wójta Gminy Ostróda Bogusława Fijasa podpisano umowę na realizację prac budowlanych mających na celu powstrzymanie degradacji zabytkowego Kościoła pw. Apostołów Świętych Piotra i Pawła w Durągu.
,
Niezwykłego odkrycia dokonano na Wzgórzach Dylewskich. Dziś, w niedzielę 9 marca odnaleziono tam szczątki radzieckiego myśliwca, najprawdopodobniej Ławoczkina!
,
Środa Popielcowa, rozpoczynająca w Kościele katolickim Wielki Post, to tzw. święto ruchome, zależne od dnia, w którym w danym roku wypada Wielkanoc. Zawsze jednak Popielec lub "wstępna środa" są początkiem sześciotygodniowej pokuty.
,
Szlak wiedzie przez miejsca wyjątkowe. To blisko 300 km pasjonującej podróży śladami wielkich odkryć, które na zawsze zmieniły postrzeganie wszechświata.
,
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego. To on skierował w lutym 2010 r. do Sejmu projekt ustawy w tej sprawie. „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał.
,
Podczas konferencji prasowej w Giżycku przypomniał on, że ministerstwo ogłosiło w ostatnich dniach wyniki naboru, w którym projekty związane z ochroną zabytków otrzymały dofinansowania na łączną kwotę prawie 100 mln zł. "Ponad 10 proc. tej kwoty trafi na ratowanie zabytków w woj. warmińsko-mazurskim" - wskazał.
,
Jak powiedział PAP archeolog z ostródzkiego muzeum, Łukasz Szczepański, odkryto dwa topory i sporych rozmiarów dwuręczny miecz, datowane na XIV-XV wiek. Trafiły one do tego muzeum decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków.
,
Na pieczęci widoczny jest gotycki napis „+ S(igillum) ECC(lesia)E * BRUnSBERGEnSIS” i wizerunek patronki braniewskiego kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej, trzymającej miecz i koło, tj. symbole jej męczeńskiej śmierci.
,
Gotycki kościół św. Mikołaja we Fromborku w lutym 1945 roku podpalili Sowieci, którzy w podobny sposób potraktowali w mieście kamieniczki i domy. Zniszczenia wojenne tego miasta spowodowane przejściem przez nie Armii Czerwonej były tak wielkie, że na kilka lat Frombork stracił prawa miejskie.
,
Ks. prof. Andrzej Kopiczko przypomniał, że 3 stycznia 1225 r. papież Honoriusz III wziął pod opiekę św. Piotra nawróconych mieszkańców Inflant oraz Prus i podkreślił, że są wolni: „macie pozostać przy waszych wolnościach i nie macie by ludźmi czyimiś, skoro staliście się ludem Jezusa Chrystusa”.