Wydarzenia kulturalne, wernisaże, koncerty, wystawy, muzeum, spotkania z Ostródy, Morąga, Miłakowa, Miłomłyna, Łukty, Grunwaldu, Dąbrówna Małdyt i regionu.
Ponad 20 mazurskich cmentarzy ocalili społecznicy. Nie tylko wycinają krzaki czy odnawiają resztki ocalałych ogrodzeń cmentarnych, ale też stworzyli klinikę krzyży, w której rekonstruują odlewane w żeliwie lub kute krzyże.
Sezon artystyczny na Warmii i Mazurach 2024/2025 został otwarty na deskach Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Na doroczną uroczystość przybyli twórcy, animatorzy, organizatorzy życia kulturalnego w regionie, przedstawiciele samorządów – słowem – miłośnicy sztuki.
Jak przyciągnąć inwestorów do województwa warmińsko-mazurskiego i sprawić, by przedsiębiorcy chcieli rozwijać swoje firmy w regionie? To kluczowe pytania, na które starali się odpowiedzieć uczestnicy 13. Festiwalu Promocji Gospodarczej Warmii i Mazur.
W uroczystość Wszystkich Świętych Kościół wspomina wszystkich wiernych, którzy po śmierci osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie, także tych, którzy nie zostali oficjalnie kanonizowani ani beatyfikowani. W ten sposób przypomina, że świętość jest powołaniem każdej osoby ochrzczonej.
Wśród podań ludowych bardzo popularne były te o istnieniu mar czyli istot ze świata demonów wrogo nastawionych do człowieka. Taki zły duch dręczył ludzi, zwierzęta, drzewa a nawet ogień.
18 października, w sali rycerskiej nidzickiego zamku odbył się I Nidzicki Przegląd Form Teatralnych i Kabaretów Artystycznego Ruchu Seniorów 2024. Na Przeglądzie Ostródę reprezentowała grupa teatralna \"Alle Bóda” działająca przy Uniwersytecie III Wieku w Ostródzie.
Warmię i Mazury od lat upodobały sobie ekipy filmowe poszukujące malowniczych plenerów. Jeziora, lasy, zabytkowe miasta i wsie sprawiają, że region jest idealnym tłem dla różnorodnych historii. Już w latach 60. XX wieku kręcono tu kultowe filmy, jak "Faraon".
13 września w Miłomłynie powołano Komitet Społeczny budowy pomnika - ławeczki Jana Kobuszewskiego. Celem komitetu jest zbiórka pieniędzy na projekt, wykonanie oraz montaż pomnika - ławeczki Jana Kobuszewskiego w ramach podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej oraz trwałego upamiętnienia osoby związanej z Miłomłynem czyli Pana Jana.
Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Departament Turystyki i Sportu zapraszają na wystawę prac konkursowych w ramach konkursu „Pamiątka regionu Warmii i Mazur 2024”.
W dniach 17-20 października odbył się Łódzki Przegląd Teatrów Amatorskich ŁóPTA. Wśród 30 teatrów z całej Polski na deskach małej sceny Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi zaprezentowała się także nasza, rodzima ostródzka grupa teatralna Bez Przesady - Teatr po pracy.
Wśród eksponatów zebranych na wystawie "Tannenberg 1914. W 110 rocznicę Wielkiej Bitwy" jest m.in. umundurowanie, broń, odznaki i wyposażenie walczących wojsk, a także zdjęcia i karty pocztowe z tamtych czasów. Pochodzą one ze zbiorów szczycieńskiego muzeum oraz prywatnych kolekcji lokalnych historyków i regionalistów.
Wiesz, że wiem - Lichota, Wrońska i Sadowski wystąpią w zwariowanej komedii w Ostródzie! Pozornie niewinne spotkanie przyjaciół po latach zamienia się w gęstą intrygę w stylu „kto komu bardziej dopiecze!”. „Wiesz, że wiem” to zwariowana komedia o przyjaźni, kłamstwie i… słodkiej zemście