Zamknij

Kultura

Wydarzenia kulturalne, wernisaże, koncerty, wystawy, muzeum, spotkania z Ostródy, Morąga, Miłakowa, Miłomłyna, Łukty, Grunwaldu, Dąbrówna Małdyt i regionu.

,
Zakończył się nabór wolontariuszy do kwestowania na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Ostródzie. Chętnych było aż nadto, z przyznanych 80 miejsc wykorzystane zostały wszystkie.
,
Część z 680 odkrytych monet muzeum pokazało już w 2021 r., ale po raz pierwszy zostaną zaprezentowane po przywróceniu im dawnego blasku. Zostały oczyszczone, zakonserwowane, poddane badaniom składu pierwiastkowego i analizie numizmatycznej.
,
6 stycznia ulicami Durąga w Gminie Ostróda przeszedł Orszak Trzech Króli. Durąg to jedna z najmniejszych miejscowości, która od lat bierze udział w tej inicjatywie.
,
Za 3 tygodnie widzimy się w Hali Urania z legendami rocka! Zaśpiewasz z nami największe rockowe ballady, a może pobawisz się na najlepszej prywatce z Jarym Oddział Zamknięty? Ostatni moment na zakup najlepszych miejsc na rockowy festiwal pełen wspomnień, historii i najlepszej muzyki! The Legend Festiwal już 8.2.2025!
,
Rodzinne Ferie w Ostródzkim Amfiteatrze będą w tym roku magiczne! Stanie się tak za sprawą tematu przewodniego, którym w tym roku jest Harry Potter.
,
Miłakowski Orszak Trzech Króli to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz lokalnych uroczystości. W tym roku odbył się już po raz czternasty, co czyni go najstarszym orszakiem w całej Archidiecezji Warmińskiej. Wydarzenie, jak co roku, przyciągnęło licznych mieszkańców i gości, tworząc niepowtarzalną, rodzinną atmosferę.
,
Tuż przed świętami w siedzibie Nadleśnictwa Miłomłyn odbył się uroczysty wernisaż, będący zwieńczeniem wprowadzonego do oferty edukacyjnej nadleśnictwa projektu pod nazwą „Plenerowe Malowanki”.
,
3 stycznia 1965 r. w Gdańsku powstał zespół Czerwone Gitary, przez ówczesne media określany mianem polskich Beatlesów. Przez kolejne sześć dekad ich piosenki były stałym elementem zabaw, festynów, dyskotek, prywatek i wesel. Zespół koncertuje do dziś.
,
Premiera odbędzie się 28 grudnia. Scenariusz do przedstawienia "Setka Jaracza czyli (prawie) sto sposobów na setne urodziny" napisał twórca kabaretowy Szymon Jachimek. Współpracował już wcześniej z olsztyńskim teatrem przy spektaklach "Jazda na zamek. Musical krzyżacki" i "Jeremi się ogarnia. LOL".
,
„W Polsce mamy wigilijnego karpia, w szopce woły, owce i kozy. Jednak za granicą bywa zupełnie inaczej, a już mało kto wie, że wiele zwierząt, może mniej kojarzonych z tymi świętami, takich jak indyk, królik czy zając, ma swoje egzotyczne korzenie i fascynującą historię związaną z ich wprowadzeniem do Europy i ich późniejszym znaczeniem kulturowym” – zaznaczył badacz.
,
Regionalista i z zamiłowania etnograf Karol Matczak jest współtwórcą Regionalnej Izby Pamięci Gminy Lisków i twórcą Izby Regionalno-Historycznej w Koźlątkowie (Wielkopolskie). W okresie przedświątecznym organizuje spotkania, na których opowiada i pokazuje, jak dawnej piekło się opłatki.
,
Nazwa "Jutrznia na Gody" określała zarówno czas wystawiania widowiska (jutrznia to czas przed wschodem słońca) jak i jego tematykę (Gody to Boże Narodzenie).
,
O ozdobach świątecznych w kulturze polskiej opowiedziała PAP prof. Katarzyna Smyk, kierownik Katedry Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Instytucie Nauk o Kulturze UMCS. Ekspertka podkreśliła, że każda z wieszanych na choince dekoracji ma osobne znaczenie, ale najważniejszą ozdobą jest światło, czyli np. świeczki, światełka elektryczne, gwiazdki, księżyce. „Nawet współcześnie może nie być na drzewku żadnych innych ozdób, bo samo światło konstytuuje choinkę. Widać to szczególnie w naszych ogródkach, gdzie przybranie drzewek wyłącznie w kolorowe światełka powoduje postrzeganie ich jako choinek świątecznych. Zaś wraz z wyłączeniem prądu stają się z powrotem zwykłymi drzewkami” – opisała kulturoznawczyni.
,
Adwent pochodzi od łacińskiego słowa adventus czyli przyjście. Wiązało się ono z rzymskim czasem oczekiwania na wizytę cesarza w świątyni.
,
Wystawa "Wyjawić, pokazać, naśladować" jest skomponowana z 40 obrazów, które są własnością Muzeum Warmii i Mazur. Kurator wystawy Grażyna Prusińska powiedziała PAP, że tytuł prezentacji odnosi się do źródłosłowu "portretu", który z łaciny bywał w przeszłości tłumaczony zarówno jako "wyjawianie", jak i "pokazanie i naśladowanie", co wiązało się z tematem tego typu obrazów.