Zamknij

Polecamy

Ta wiedza może się przydać

,
W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu, gdzie każdy szuka unikalnych sposobów na przyciągnięcie uwagi swoich klientów, wyróżnienie się na tle konkurencji stało się nie lada wyzwaniem. W dobie cyfryzacji, kiedy tradycyjne metody marketingowe tracą na znaczeniu, coraz więcej firm sięga po innowacyjne rozwiązania. Jednym z takich rozwiązań są gadżety premium, które nie tylko podkreślają profesjonalizm firmy, ale także budują jej prestiżowy wizerunek.
,
Biskup Henryk Sorbom zmarł 12 stycznia 1401 roku na zamku w Lidzbarku Warmińskim, a pochowany został w nieznanym dziś miejscu w katedrze we Fromborku. Urząd biskupa Warmii Sorbom piastował od 1373 roku. Jak pisze w "Poczcie biskupów warmińskich" Jerzy Przeracki nie wiadomo z pewnością kto i kiedy wyświęcił Henryka Sorboma na biskupa, ale można domniemywać, że zrobił to sam papież Grzegorz XI w 1373 roku. Rok później bp. Sorbom przyjechał na Warmię.
,
Na weekend szykuje nam się w regionie prawdziwie zimowa aura: opady śniegu, wahania temperatury i oblodzenia. Będzie ślisko!
,
3 stycznia 1965 r. w Gdańsku powstał zespół Czerwone Gitary, przez ówczesne media określany mianem polskich Beatlesów. Przez kolejne sześć dekad ich piosenki były stałym elementem zabaw, festynów, dyskotek, prywatek i wesel. Zespół koncertuje do dziś.
,
Pod koniec grudnia 2024 r. prezydent podpisał nowelizację ustawy o dniach wolnych od pracy, zakładającą, że dniem wolnym od pracy będzie także Wigilia. To oznacza, że w 2025 roku poza niedzielami będzie 14 ustawowo wolnych dni, w czasie których wypadają święta państwowe lub religijne.
,
Od roku 1984 CBOS regularnie prosi ankietowanych o ocenę mijającego roku dla naszego kraju. Od roku 1986 dołączono pytania o wymiar osobisty i rodzinny, a także o to, jaki był upływający rok w odniesieniu do zakładów pracy respondentów oraz – ogólnie – do całego świata. Tegoroczne badanie zostało zakończone w pierwszej połowie grudnia.
,
Zacznę ćwiczyć, przejdę na dietę, zacznę się uczyć nowego języka, przeczytam więcej książek. Wraz z nowym rokiem wielu z nas robi mniejsze lub większe postanowienia. Psycholog z Uniwersytetu SWPS dr Rafał Albiński zaznaczył, że choć nie ma w tym nic złego, to do takich postanowień trzeba podejść rozsądnie i metodycznie.
,
Zdolność do szybkiego poruszania się wskazuje, że dana osoba ma sprawne mięśnie i stawy, układ oddechowy i sercowo naczyniowy, nie ma większych problemów z zachowaniem równowagi i na ogół wie, dokąd zmierza.
,
Jedną z ryb, która tradycyjnie pojawia się na wigilijnym stole jest karp. Według tradycji, łuska tej ryby trzymana w portfelu ma przynieść bogactwo w Nowym Roku. Specjalista ds. żywienia, dietetyk dr Bartosz Kulczyński z Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu został zapytany przez PAP, które z ryb dostępnych na rynku w Polsce są najzdrowsze i które rzeczywiście – abstrahując od tradycji - warto przygotować na wigilijną kolację.
,
Mateczki Adwentowe były autonomicznym zwyczajem dawnego Elbląga. "Gdy Mateczki Adwentowe pojawiały się na początku adwentu na ulicach miasta, był to widoczny znak, że święta Bożego Narodzenia tuż, tuż!" - podaje na Elbląskim Wortalu Historycznym miejscowa Biblioteka im. Cypriana Norwida. Zdjęcia oryginalnie ubranych Mateczek są w każdej książce o historii Elbląga, można je także znaleźć na internetowych portalach historycznych.
,
W czasach, gdy mamy do dyspozycji tak wiele różnorodnych rodzajów aktywności, specjaliści niezmiennie zachęcają do tego, by jej dawkę zwiększać mimochodem. Niezależnie od tego, czy jest to wchodzenie po schodach, rezygnowanie z auta czy regularne spacery. Ta ostatnia aktywność, zwyczajne chodzenie, może zbawiennie wpłynąć na kondycję układu sercowo-naczyniowego, jest najmniej inwazyjną formą aktywności, jednocześnie bardzo efektywną. Od lat przyjęło się, że optymalne jest wykonywanie 10 tys. kroków dziennie.
,
W dniu 24 grudnia Słońce zajdzie około godziny 15:30; dokładny moment różni się o kilka lub kilkanaście minut, w zależności od tego, o którą część Polski chodzi. Mniej więcej pół godziny potem nasze oczy powinny zacząć dostrzegać najjaśniejsze gwiezdne punkty na nieboskłonie.
,
Adwent pochodzi od łacińskiego słowa adventus czyli przyjście. Wiązało się ono z rzymskim czasem oczekiwania na wizytę cesarza w świątyni.
,
„+Wesołych Świąt+ to przekaz, który słyszymy wszędzie: w telewizji, w pracy, robiąc zakupy świąteczne, czy choćby wysiadając z taksówki. W rozmowach żegnamy się, mówiąc: wesołych, szczęśliwych świąt. To taki przekaz, który wypowiadany jest z dobrą intencją, ale równocześnie są osoby, które takie słowa dotykają na bardzo głębokim poziomie - bo święta, kiedy straciliśmy bliską osobę, mogą wcale nie być dla nas takie wesołe i szczęśliwe” – podkreśliła w rozmowie z PAP psycholożka Aleksandra Muniak specjalizująca się w pomocy osobom w kryzysie, a także prowadząca grupę wsparcia dla dzieci i młodzieży w żałobie.