Zamknij

Polecamy

Ta wiedza może się przydać

Skomentuj
Artykuł sponsorowany
,
Gdańsk to miasto, które z powodzeniem łączy przeszłość z teraźniejszością. Spacerując jego ulicami, trudno nie odnieść wrażenia, że historia czai się za każdym rogiem. Stare Miasto w Gdańsku przyciąga zarówno turystów, jak i mieszkańców, którzy chcą na chwilę zwolnić i poczuć ducha minionych epok. Co kryje się za fasadami odbudowanych kamienic? I dlaczego ta część miasta wciąż zachwyca, mimo że tak wiele razy musiała zaczynać od nowa?
Skomentuj
Artykuł sponsorowany
,
Rosnąca świadomość konsumencka sprawia, że coraz więcej osób zwraca uwagę nie tylko na efekt działania kosmetyku, ale także na jego skład i pochodzenie. Ekologiczne podejście do pielęgnacji nie musi jednak oznaczać rezygnacji z wysokiej jakości. Istnieją marki, które łączą jedno z drugim, oferując produkty skrojone na miarę potrzeb nowoczesnej kobiety. Jak się w tym odnaleźć i na co zwracać uwagę? Odpowiedź znajdziemy w przykładzie ekologicznych kosmetyków produkowanych w Gdańsku.
,
Letnie miesiące sprzyjają wypoczynkowi na łonie natury – w lasach, nad jeziorami czy na obrzeżach miast. Niestety to również czas, gdy szczególnie łatwo dostrzec problem, o którym mówi się zbyt rzadko: dzikie wysypiska. Choć często są ukryte w zaroślach czy za linią drzew, to mają ogromny, negatywny wpływ na środowisko oraz zdrowie ludzi i zwierząt. I co najważniejsze – same nie znikną.
,
Dlatego osoby cierpiące na choroby sercowo-naczyniowe powinny szczególnie dbać o siebie w gorące dni – odpowiednio się nawadniać, regularnie mierzyć ciśnienie i schładzać organizm.
,
Choć w maju występowały deszczowe dni, to według wstępnych danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej opady w tym miesiącu w większości województw były niższe niż średnia w latach 1991-2020.
,
Z pytaniem w tej sprawie zwróciły się do resortu posłanki KO Iwona Maria Kozłowska i Anna Wojciechowska, które „na liczne prośby nauczycieli, wychowawców i dyrektorów szkół średnich” zwróciły uwagę na potrzebę jednoznacznego uregulowania kwestii usprawiedliwiania nieobecności uczniów, którzy ukończyli 18. rok życia.
,
28 czerwca przypadnie maksimum roju tzw. czerwcowych Bootydów (rój ten jest aktywny mniej więcej od 22 czerwca do 2 lipca). Nazwa roju pochodzi od gwiazdozbioru Wolarza (łac. Bootes), z którego meteory "wybiegają".
,
Sokoły nie budują własnych gniazd, tylko zajmują gniazda innych gatunków. "Od 2 lat obserwowaliśmy sokoły w okolicach kruczych gniazd, które potencjalnie mogłyby wykorzystać, ale do tej pory sokołom nie udało się zająć żadnego rewiru" - poinformował PAP Adam Gełdon z Nadleśnictwa Spychowo, który przekazał, że w ostatnich dniach, pierwszy raz w historii Nadleśnictwa Spychowo, ale również całej Puszczy Piskiej, leśnicy potwierdzili lęg sokoła wędrownego.
,
W trwającym 12 tygodni badaniu naukowców z Illinois Institute of Technology (USA) wzięły udział 72 osoby ze stanem przedcukrzycowym. Uczestnikom, prowadzącym normalny codzienny tryb życia, losowo przydzielono jedzenie 1 szklanki czarnej fasoli, ciecierzycy lub ryżu (grupa kontrolna) przez 12 tygodni. Próbki krwi pobrano na początku, po 6 i po 12 tygodniach w celu śledzenia poziomu cholesterolu, stanów zapalnych i cukru we krwi, a testy tolerancji glukozy przeprowadzono na początku i na końcu badania.
,
Badania przeprowadzili naukowcy z Columbia University Medical Center (USA). Jak z nich wynika, osoby mniej aktywne, ze średnią dzienną ponad 14 godzin siedzącego trybu życia, miały ponad dwukrotnie większe prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnego incydentu sercowego, w tym zawału serca, operacji w celu leczenia problemów z sercem (rewaskularyzacja wieńcowa) lub ponownej hospitalizacji w ciągu roku od pierwszego incydentu sercowego.
,
Tak zwane "śmieciowe jedzenie" nie zniknęło ze szkół, mimo że od 10 lat obowiązują przepisy zakazujące sprzedaży słodyczy i kolorowych napojów na terenie placówek oświatowych.
,
22 maja obchodzimy w Polsce Dzień Praw Zwierząt, ustanowiony na pamiątkę uchwalenia przez Sejm RP Ustawy o ochronie zwierząt. Po raz pierwszy w polskim prawie uznano, że zwierzę jest istotą żyjącą, zdolną do odczuwania cierpienia, a człowiek jest mu winien ochronę i opiekę.