Zamknij

Polecamy

Ta wiedza może się przydać

,
Wielkie głazy porozrzucane gdzieniegdzie na terenach nizin są charakterystyczne dla krajobrazu młodoglacjalnego w północnej Polsce. Dziś wiadomo, że to głazy narzutowe (eratyki) - wielkie kawałki skał, które naniósł na teren Polski i pozostawił po sobie lądolód, obecny tu wiele tys. lat temu.
,
Powrót do domu ze szpitala z noworodkiem to wyjątkowy, ale i stresujący moment dla świeżo upieczonych rodziców. Dr n. med. Justyna Surmik, kierująca oddziałem neonatologii w Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej, powiedziała PAP, że to naturalne, iż opiekunowie odczuwają obawy i niepewność.
,
Kpt. Wojciech Gralec z wydziału prasowego KG PSP przekazał w piątek PAP, że od 1 stycznia do 28 marca odnotowano 13 979 pożarów traw; najwięcej w woj. mazowieckim - 2396, na Podkarpaciu - 1728 i w Małopolsce - 1486. W analogicznym okresie 2024 r. było 3612 pożarów, natomiast w 2023 r. 4217. W czwartek 27 marca było 176 pożarów traw. Tydzień wcześniej strażacy interweniowali przy palących się nieużytkach ponad 500 razy w ciągu doby, a np. 8 marca odnotowali ponad tysiąc takich zdarzeń. Od początku roku w wyniku pożarów nieużytków zginęły dwie osoby, a kilkanaście odniosło obrażenia. Przez cały 2024 r. odnotowano ponad 21 tys. pożarów traw, w których zginęło pięć osób, a 40 zostało rannych. Wg szacunków KG PSP wypalanie traw co roku powoduje straty przekraczające 20 mln zł.
,
"Chłopki” to niezwykły spektakl oparty na tekście Joanny Kuciel-Frydryszak, który zabiera widza w świat polskiej wsi sprzed lat. Opowieść o życiu naszych babć i prababć w feudalnych realiach wiejskiego życia ukazuje nie tylko trudną codzienność, ale również niezłomną walkę o godność, która była domeną wiejskich kobiet. Ubezwłasnowolnienie, brak wykształcenia, życie pod kontrolą ojców i mężów – to realia, które musiały znosić.
,
Wczoraj w poniedziałek 24 marca około godz. 21:00 na niebie nad Ostródą i powiatem ostródzkim można było zaobserwować niezwykłe zjawisko, które dosłownie przywodziło na myśl kosmiczny wir.
,
Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy w opracowaniu "Bioodpady komunalne posegregowane i poddawane recyklingowi u źródła w Polsce" przekazał, że średnio jeden mieszkaniec gmin objętych badaniem wytworzył w ciągu roku 376 kg odpadów komunalnych. Z opracowania wynika, że najmniej śmiecą mieszkańcy Podkarpacia, który wytwarzają ćwierć tony odpadów rocznie. Po drugiej stronie skali są mieszkańcy Opolszczyzny, którzy wytwarzają 480 kg. odpadów. Jak podkreślono wynik dla województwa opolskiego, jest o ponad 100 kg większy niż średnia dla wszystkich województw.
,
W dniach 4-12 marca Straż Leśna w całej Polsce przeprowadzi akcję pod kryptonimem „Wieniec”. Jest ona skierowana przeciwko nieprzestrzegającym prawa zbieraczom poroża oraz kłusownikom.
,
Godzina dla Ziemi WWF to akcja cykliczna, w trakcie której konkretnego dnia i o konkretnej godzinie (tym razem to sobota godz. 20.30), ludzie w różnych częściach świata gaszą światło na 60 minut w symbolicznym geście troski o przyrodę.
,
Prawie 10 milionów złotych samorząd województwa przeznaczy na rehabilitację kręgosłupa i narządów ruchu dla aktywnych zawodowo mieszkańców województwa. Przełomowy program zdrowotny pomoże tysiącom osób zachować sprawność i pozostać na rynku pracy.
,
Wiosna to czas toków, a każdy gatunek ptaka ma swoje własne metody na zdobycie partnera. Najczęstszą strategią wśród polskich ptaków jest śpiew. "Większość wróblowych, czyli np. sikory, zięby czy kosy, właśnie w ten sposób przyciąga samice. Śpiew to pokaz siły i zdrowia samca, ale także sygnał dla rywali i sąsiadów: +To moje terytorium, trzymaj się z daleka+" - powiedział specjalista z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Warszawie.
,
Ekspertka wyjaśniła, że najmocniej zakorzeniony mit dotyczący zaginięć mówi o tym, że aby je zgłosić należy odczekać 24 lub 48 godzin.
,
Prof. Jakubus z Katedry Gleboznawstwa i Mikrobiologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zauważyła, że popiół, będący wynikiem spalania roślin, zawiera korzystne dla ich rozwoju składniki mineralne, jednak w ograniczonej dostępności i ilości. Jednocześnie sam proces prowadzi do ogromnych szkód w glebie.
,
"Proces przeobrażenia motyla, od gąsienicy poprzez poczwarkę aż po dorosłego osobnika, doskonale odzwierciedla ideę przemiany i doskonalenia siebie. Gąsienica to przede wszystkim +maszyna+ do zdobywania energii z pożywienia, poczwarka stanowi swego rodzaju kapsułę, w której zachodzą niezwykłe przemiany, a finalnie z tej niepozornej formy wyłania się piękny, delikatny motyl. Ta niezwykła metamorfoza od wieków inspirowała ludzi, stając się symbolem ewolucji i możliwości ciągłego rozwoju" – podkreślił dr Jacek Wendzonka z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, cytowany w komunikacie uczelni.
,
Pyłki brzozy i olchy należą do najczęściej występujących alergenów w Polsce. Na marzec przypada również okres pylenia leszczyny. Alergie na pyłki drzew dotkną na wiosnę znaczną część mieszkańców Polski - poinformował PAP dr hab. n.med. Piotr Dąbrowiecki, członek zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Alergologicznego z Kliniki chorób Wewnętrznych Infekcyjnych i Alergologii WIM.
,
Widoczne zmiany na remontowanym dworcu PKP w Ostródzie. Nie tylko wizualne, ale także funkcjonalne.