Zamknij

Polecamy

Ta wiedza może się przydać

,
Czasami zdarza się, że korzystając z usług w ramach umowy z NFZ coś nie przebiega zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Może to być problem z rejestracją, odmowa udzielenia świadczenia czy długi czas oczekiwania na wizytę. Każdy pacjent ma prawo zgłosić swoje zastrzeżenia do Narodowego Funduszu Zdrowia.
,
Zwyczaje i obrzędy kultywowane na warmińskich wsiach opisał regionalista dr Jan Chłosta.
,
Polska Agencja Prasowa: Jakie zna pani najbardziej nietypowe zwyczaje związane z obchodami Świąt Wielkanocnych
,
Ponieważ data tego święta w Kościele zachodnim wyliczana jest nieco inaczej niż w Kościele wschodnim, Wielkanoc w tym samym terminie w obu obrządkach przypada tylko raz na jakiś czas.
,
W Święta Wielkanocne trudno się oprzeć tradycyjnym potrawom. Jajka, majonez, wędliny czy słodkie wypieki – choć często oskarżane o nadmiar kalorii i niekorzystny wpływ na zdrowie – nie muszą być przyczyną świątecznych wyrzutów sumienia. O ile, jak podkreśliła dietetyczka kliniczna Katarzyna Lisiecka z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Barbary w Sosnowcu, zachowamy rozsądek i zadbamy o jakość spożywanych produktów.
,
Liturgista ks. Mateusz Kielarski powiedział PAP, że w Wielką Sobotę Kościół trwa przy Grobie Pańskim, rozważając mękę i śmierć Chrystusa.
,
Jak przekazał dyrektor Archiwum Archidiecezji Warmińskiej ks. prof. Andrzej Kopiczko, Wielki Tydzień, rozpoczynający się Niedzielą Palmową, a kończący Uroczystością Zmartwychwstania Pańskiego, charakteryzuje się bogatą obrzędowością liturgiczną i ludową. Wprawdzie dziś większość zwyczajów odeszła już w zapomnienie, ale nabożeństwa tego okresu cieszą się dużą popularnością i obecnością na nich wiernych - dodał.
,
Europa jest najszybciej ocieplającym się kontynentem – ostrzegli autorzy raportu "European State of Climate 2024" (ESOTC), uznając ubiegły rok nie tylko za najcieplejszy w historii kontynentu, ale też charakteryzujący się największymi kontrastami klimatycznymi pomiędzy wschodnią i zachodnią częścią Europy.
,
Jak przekazał PAP Paweł Wyrzykowski z nadleśnictwa Kudypy, w leśnym ogrodzie botanicznym widoczne są już liczne oznaki wiosny. "Można oglądać krokusy i pierwiosnki. Są kwitnące fioletowo przylaszczki i tworzące białe kobierce zawilce. Zaczynają też kwitnąć wiśnie i magnolie" - mówił.
,
"Astronomia jest wciąż tą nauką, która ma naprawdę bardzo niski próg wejścia. To znaczy, że niewiele trzeba mieć, a w zasadzie nic nie trzeba mieć, aby spojrzeć w stronę nieba" - powiedział PAP Karol Wójcicki. W jego ocenie wystarczy bezchmurne niebo i miejsce oddalone od źródeł światła, by oglądać gwiazdy, konstelacje, satelity i zmieniające się fazy Księżyca. Z kolei po oddaleniu się od miasta, możliwe jest obserwowanie deszczów spadających gwiazd, wstęgi Drogi Mlecznej i Starlinków.
,
"Wielki Tydzień rozpoczyna Niedziela Palmowa, podczas której wierni wspominają radosny wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy" – powiedziała Godfrejów-Tarnogórska.