Zaprojektował pochylnie z suchym grzbietem, dzięki którym statki mogły pokonywać bardzo duże różnice poziomów wody pomiędzy różnymi częściami kanału. O dziele inżyniera wiemy niemal wszystko, on sam jednak pozostaje tajemniczą postacią. Nie zachowała się żadna fotografia, obraz czy opis jego wizerunku. Domy, w których mieszkał w Elblągu i Czulpie (wieś koło Małdyt) zostały zniszczone. Nie ma także cmentarza, gdzie został pochowany, ponieważ i ten przestał istnieć.
Adam Chmielewski i jego dzieło.
Dlatego też w 2014 roku Stowarzyszenie Miłośników Kanału Elbląskiego "Navicula" z Łodzi ogłosiło konkurs na portret przedstawiający G.J. Steenkego. Biorący w nim udział artyści musieli spełnić jeden warunek. Obraz miał zostać stworzony techniką i stylistyką XIX-wiecznego europejskiego portretu realistycznego. Tak jakby powstał za życia budowniczego.
W konkursie wzięli udział twórcy z całej Polski. Zwycięzca został wybrany w tajnym głosowaniu. W jury zasiedli znawcy Kanału Elbląskiego m.in. Cezary Wawrzyński (autor książek poświęconych historii kanału) oraz Ryszard Kowalski, miłośnik regionalnej historii . Zwycięzcą został ostródzianin Adam Chmielewski. Wystawę portretów przedstawiających G.J. Steenke można było oglądać w sierpniu 2014 roku w Centrum Użyteczności Publicznej w Ostródzie.
Obecnie Ryszard Kowalski natrafił na zdjęcia najprawdopodobniej przedstawiające budowniczego Kanału Oberlandzkiego. Wszystko na temat tego niezwykłego znaleziska można przeczytać w poniższym linku: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=2219578411390801&id=1164439117042
[DAWNY]1708371099430[/DAWNY]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz