Chodzi przede wszystkim dekarbonizację czyli proces, który ma na celu ograniczenie lub całkowite wygaszenie produkcji dwutlenku węgla.
Ostródzkie ciepłownictwo dużymi krokami zmierza w kierunku dekarbonizacji. Miło nam poinformować, że już od kilku dni, jeszcze w ramach rozruchu próbnego, rozpoczęła działanie nowa kotłownia Spółki Zielone Ciepło spółka z. o. o. w Ostródzie, zasilana paliwem gazowym. Kocioł o maksymalnej mocy 9,9 MW stanowi istotne wsparcie dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej spółka z o.o. w Ostródzie w wytwarzaniu ciepła systemowego - informuje MPEC w mediach społecznościowych.
Tym samym Ostróda w roku 2024 otrzymała dwie nowe inwestycje pozwalające odejść od węgla. Na wiosnę MPEC odebrał kocioł na paliwo biomasowe (zrębka drzewna), a teraz Zielone Ciepło zakończyło w ekspresowym tempie budowę kotłowni gazowej wysokotemperaturowej o mocy 9,9 MW.
Przetarg ogłoszono w marcu tego roku, a inwestycję zakończono już 29 listopada.
Obie inwestycje przyczynią się do obniżki cen ciepła dla mieszkańców Ostródy korzystających z ciepła systemowego. I tak w 2024 roku MPEC obniżył ceny ciepła o prawie 18% w stosunku do tych z marca 2024 roku - zapewnia Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.
Kolejna inwestycja to budowa farmy fotowoltaicznej o mocy 1MW. Planowany odbiór instalacji to marzec 2025.
Wyprodukowana energia będzie w pierwszej kolejności zużywana na potrzeby własne, a pozostała jej część zostanie sprzedana do sieci energetycznej. Instalacja PV to pierwszy krok do kolejnej inwestycji jaką będą pompy ciepła - informuje ostródzki MPEC.
Ma być ciepło i taniej. Jednak jakie ostatecznie efekty przyniosą zmiany w ostródzkim ciepłownictwie ostródzianie przekonają się dopiero po jakimś czasie. Ten sezon grzewczy będzie dla nich sprawdzianem.
Zdjęcia: MPEC Ostróda
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz