Rekomendacja MPR, czyli Miejsc Przyjaznych Rowerzystom, obejmuje usługi świadczone na rzecz rowerzystów w obiektach noclegowych, gastronomicznych, a także usługowych. Aby obiekt mógł otrzymać status MPR, musi mieć m.in. bezpieczny, nieodpłatny parking rowerowy wyposażony w stojaki rowerowe, czy też nieodpłatnie udostępniać narzędzia do podstawowych napraw rowerów. Takie są w przypadku Mazurskiego Parku Krajobrazowego dostępne przy Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Kulturowej w Krutyni.
Mazurski Park Krajobrazowy jest zarządcą 4 szlaków rowerowych. 26 kilometrowy zielony "Jezioro Mokre" wiedzie z Krutyni, przez Cierzpięty, Uklankę, Zgon i Krutyń, gdzie na trasie są m.in. pomosty nad jeziorkami dystroficznymi w rezerwacie przyrody "Królewska Sosna" i pomniki przyrody "Królewska Sosna", "Dąb nad Mukrem" im. Karola Małłka, "Zakochana Para" i "Dąb Krutyński".
Szlak żółty liczący 21 kilometrów zaczyna się w Krutyni, a na trasie można zwiedzić świątynie różnych wyznań i miejsca z nimi związane: cerkiew pw. Zaśnięcia Matki Bożej w Wojnowie oraz molennę i klasztor Starowierców w Wojnowie, obelisk poświęcony kajakowemu szlakowi papieskiemu w Ukcie i kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ukcie.
Szlak 34,5 kilometrowy czerwony poświęcony jest pisarzowi Ernstowi Wiechertowi. Wiedzie do leśniczówki w Piersławku, w której mieści się poświęcona mu izba pamięci. Na północ od leśniczówki znajduje się grób młodszego brata pisarza Paula. Wiechert opisał go w powieści "Lasy i ludzie". Można też zboczyć ze szlaku i skręcić w kierunku siedziby nadleśnictwa Strzałowo. Tuż za nią znajduje się cmentarzyk z trzema mogiłami, m.in. syna Wiecherta i jego pierwszej żony. Po powrocie do Krutyni można też odwiedzić cmentarz, na którym pochowani są dziadkowie Wiecherta. (PAP)
ali/ jann/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz