41-letni mieszkaniec gminy Łukta od 4 lat będąc pod działaniem alkoholu wszczynał awantury podczas których wyzywał i poniżał swoją konkubinę i troje swoich małoletnich dzieci. Wobec kobiety kierował groźby pozbawienia życia.
Stosował również przemoc poprzez uderzanie z pięści czy szarpanie za włosy. Ośmieszał oraz obniżał poczucie własnej wartości. Niszczył również wyposażenie mieszkania.
Policjanci odizolowali agresora i umieścili go w policyjnej celi. Mężczyzna usłyszał zarzuty znęcania się nad najbliższymi. Funkcjonariusze wraz z prokuratorem wnioskowali o tymczasowe aresztowanie 41-latka. Sąd przychylił się do ich wniosku i w poniedziałek 27 maja zdecydował o tym, że trafi on na najbliższe 3 miesiące do aresztu.
W innym przypadku 20-letni mieszkaniec gminy Grunwald w okresie ostatnich pięciu miesięcy stosował przemoc wobec swojej małżonki poprzez wszczynanie bezpodstawnych awantur, ubliżanie słowami wulgarnymi czy wyganianiem z domu. Sprawca stosował również przemoc fizyczną polegającą na zadawaniu uderzeń z pięści po głowie czy tułowiu.
Wobec mężczyzny w środę 29 maja sąd nie przychylił się do wniosku o tymczasowe aresztowanie i zastosował środek w postaci dozoru policji z nakazem opuszczenia zajmowanego z pokrzywdzona mieszkania.
Przemoc w rodzinie to wszystkie jednorazowe lub powtarzające się umyślne działania lub zaniechania naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny, a także osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących, zwłaszcza narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.
Ofiarami przemocy w rodzinie mogą być współmałżonkowie, partnerzy w związkach nieformalnych, dzieci, osoby starsze lub osoby niepełnosprawne.
Powiatowe centra pomocy rodzinie – pomoc w sprawach prawnych, socjalnych, terapeutycznych, poradnictwo na temat instytucji lokalnie działających w tym zakresie w danej miejscowości;
Ośrodki interwencji kryzysowej – zapewniają schronienie osobom dotkniętym przemocą w rodzinie, udzielają wsparcia w przezwyciężaniu sytuacji kryzysowych;
Specjalistyczne ośrodki wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie – bezpłatne schronienie dla osób pokrzywdzonych przemocą w rodzinie, udzielanie pomocy specjalistycznej: psychologicznej, prawnej, socjalnej, terapeutycznej i medycznej, opracowują plan pomocy;
Prokuratura, Policja – osoba pokrzywdzona może w tych instytucjach złożyć zawiadomienie o przestępstwie znęcania się ;
Sąd rodzinny i opiekuńczy – osoba pokrzywdzona może złożyć pozew w sprawach rodzinnych lub wniosek dotyczący spraw opiekuńczych małoletnich;
Ochrona zdrowia – wystawianie zaświadczeń lekarskich o doznanych obrażeniach, udzielenie pomocy lekarskiej, poradnictwo dot. specjalistycznych poradni medycznych;
Komisje rozwiązywania problemów alkoholowych – jeżeli przemocy w rodzinie towarzyszy picie alkoholu, można złożyć z wnioskiem o skierowanie sprawcy przemocy na leczenie odwykowe lub uzyskać inną pomoc związaną z nadużywaniem przez niego alkoholu.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz