Budujesz dom i nie masz gdzie odprowadzać ścieków? Musisz zacząć od wybudowania szamba na działce a ściślej musisz wybudować zbiornik na nieczystości. Od czego zacząć? Najpierw zgłoś zamiar wybudowania bezodpływowego zbiornika na ścieki w swojej gminie lub starostwie powiatowym.
Szambo – zgłoszenie i pozwolenie na budowę
Postawienie szamba czasem może wymagać pozwolenia na budowę, czasem tylko zgłoszenia. Jaka będzie różnica? W sytuacji gdy objętość zbiornika nie przekracza 10 metrów sześciennych, szambo wystarczy zgłosić w odpowiednim starostwie powiatowym lub urzędzie miasta (jeśli jest to miasto na prawach powiatu). Szamba o większej pojemności wymagają pozwolenia na budowę. W związku z tym zwiększa się ilość formalności. Ponadto, możliwa jest odmowa wydania pozwolenia, co komplikuje sprawę.
Istnieje także praktyka tak zwanej "cichej akceptacji". Oznacza ona, że organ nie sprzeciwia się budowie szamba, nawet w sytuacji, gdy zgłoszono ją po terminie, czyli po postawieniu zbiornika. Co do zasady jednak, formalności należy dopełnić wcześniej. W przypadku "cichej akceptacji" możliwe jest uzyskanie dokumentacji oznaczonej "Za zgodność z oryginałem".
Kiedy można zacząć budować szambo? Od razu po dokonaniu zgłoszenia. Warto wiedzieć, że nie trzeba się trzymać co do centymetra miejsca, które zaznaczono na mapie będącej załącznikiem do dokumentacji wymaganej do zgłoszenia. Istotne jest natomiast zachowanie odpowiednich odległości szamba od innych obiektów – zarówno na mapce jak i w rzeczywistości. Powinno być to minimum 5 metrów od okien oraz przynajmniej 2 metry od granicy działki. Odległości te zweryfikuje geodeta podczas inwentaryzacji geodezyjnej. Dokona on niezbędnych pomiarów i naniesie na mapy rzeczywiste umiejscowienie szamba, następnie wprowadzi jego położenie do Geoportalu.
Jakie dokumenty potrzebne będą do zgłoszenia szamba?
Do zgłoszenia szamba należy mieć przede wszystkim certyfikat PZH. Każdy zbiornik jeszcze przed opuszczeniem magazynów producenta powinien uzyskać taki dokument. Ponadto, wymagana jest aprobata ITB, poświadczająca legalną sprzedaż zbiornika. Co więcej, załączyć należy mapkę sytuacyjną, na której ołówkiem naniesiemy planowane miejsce postawienia szamba. Skąd otrzymać taką mapkę? Uzyskać można ją we właściwym Wydziale Geodezji. Do zgłoszenia załączyć należy jeszcze kartę katalogową zbiornika, z jego rysunkiem. Karta ta potwierdza jakiej wielkości szambo chcemy zamontować.
Więcej szczegółów na temat budowy zbiornika na ścieki dostępnych jest pod adresem https://abcszamba.pl/artykuly/dokumenty-do-gminy-do-zgloszenia-szamba. Tam nie tylko przeczytamy o procedurze zgłoszenia, ale również pobierzemy dokumenty, które wymagane są do dokonania zgłoszenia. Jeszcze zanim postawimy zbiornik, upewnijmy się, że nie musimy uzyskać pozwolenia na budowę.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz