Zamknij

Woda, konserwy, latarki... Rząd reguluje wymagania dla schronów

08:30, 02.04.2025 Aktualizacja: 09:14, 02.04.2025
Skomentuj Obraz weltdesign z Pixabay Obraz weltdesign z Pixabay

MSWiA przygotowało projekt przepisów określających, jak mają wyglądać i być wyposażone obiekty zbiorowej ochrony. Wśród wymagań m.in. trzy litry wody na osobę, żywność, apteczki i radioodbiorniki.

Jak podaje PAP, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pracuje nad nowymi regulacjami dotyczącymi obiektów zbiorowej ochrony ludności.

Projekt rozporządzenia opublikowano na stronie Rządowego Centrum Legislacji, a jego treść trafiła właśnie do konsultacji publicznych. Dokument zawiera dokładne zalecenia, jak przygotować schrony i miejsca tymczasowego schronienia na wypadek zagrożeń.

Lista wymogów i obowiązkowe wyposażenie

Zgodnie z projektem, w każdym takim obiekcie powinno znaleźć się konkretne wyposażenie.

Wśród wymagań wymieniono m.in. minimum trzy litry wody pitnej na osobę dziennie, konserwy i gotowe posiłki o długim terminie ważności, apteczki (jedna na 20 osób), radioodbiorniki i radiostacje, telefony, latarki, środki higieny, gaśnice, dokumentacja ewakuacyjna oraz sprzęt pomocniczy dla osób z niepełnosprawnościami.

W schronach zlokalizowanych w strefach zagrożeń chemicznych lub biologicznych obowiązkowe będą również elementy odzieży ochronnej, takie jak maski przeciwgazowe, rękawice i kombinezony.

Przeglądy co pięć lat i odpowiedzialność właściciela

Projekt określa także zasady przystosowywania i zarządzania schronami. Właściciele lub zarządcy budynków, które mają pełnić funkcję ochronną, będą zobowiązani do przeprowadzania przeglądów i testów nie rzadziej niż raz na pięć lat.

Chodzi m.in. o sprawdzenie szczelności konstrukcji, czyszczenie zbiorników wody pitnej, kontrolę wentylacji oraz zabezpieczenie obiektu przed dewastacją i dostępem osób niepowołanych.

Dla budowli, które mają pomieścić więcej niż 120 osób, przewidziano obowiązkowy personel w odpowiedniej liczbie – co najmniej jedna osoba na 120 chronionych i dodatkowo jedna osoba na każde pięć osób z niepełnosprawnością.

Zmiany już niebawem

Nowe przepisy mają wejść w życie 14 dni po ich ogłoszeniu. Resort przewiduje, że część obowiązków będzie mogła zostać powierzona właścicielom lub zarządcom budynków na mocy porozumienia lub decyzji administracyjnej.

W przypadku braku możliwości technicznych dostosowania budynku, możliwe będzie odstąpienie od jego przekształcenia w schron – decyzję w tej sprawie podejmie odpowiedni organ.

(Źródło: PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrodaflesz.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%