Najwięcej emocji wzbudziło głosowanie nad raportem o stanie województwa i wotum zaufania dla zarządu. Ostatecznie dokument został przyjęty, a zarząd uzyskał wotum zaufania większością 17 głosów. Przeciw było 12 radnych, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Taki sam wynik padł podczas głosowania nad absolutorium dla zarządu województwa.
Jak podkreślał podczas sesji marszałek województwa Marcin Kuchciński, raport o stanie województwa to dokument, który pokazuje skalę działań samorządu i efekty realizowanych projektów.
- Zarząd województwa co roku przedkłada sejmikowi raport o stanie województwa, a w tym roku przedstawiamy go już po raz ósmy. To ważny i wszechstronny dokument, opracowany w oparciu o dane gromadzone przez departamenty Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz jednostki organizacyjne samorządu województwa mówił marszałek.
Z przedstawionego raportu wynika, że w 2025 roku samorząd województwa realizował szereg przedsięwzięć wspierających rozwój regionu i poprawę jakości życia mieszkańców. Wśród kluczowych obszarów znalazły się inwestycje drogowe i infrastrukturalne, wsparcie gospodarki, rozwój turystyki i kultury, a także działania związane z ochroną zdrowia, środowiska i adaptacją do zmian klimatu. Istotną rolę odegrały przy tym środki unijne, w szczególności program Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021–2027.
Marszałek zwracał jednak uwagę, że województwo wciąż stoi przed poważnymi wyzwaniami. Wśród nich wymienił m.in. peryferyjne położenie regionu względem głównych partnerów handlowych i rynków zbytu, a także sytuację międzynarodową oraz bliskość granicy z obwodem królewieckim. Jak zaznaczył, to czynniki, które mają wpływ na stabilność gospodarczą, inwestycje i współpracę międzynarodową, a w konsekwencji także na tempo rozwoju społeczno-gospodarczego regionu.
Podczas sesji radni zajęli się również finansami województwa. Dochody samorządu w 2025 roku wyniosły ponad 1 mld 610 mln zł, co stanowiło 97,7 proc. planu. W strukturze dochodów największy udział miała subwencja ogólna - 32,3 proc. Ważną pozycję stanowiły także dochody własne, których udział wyniósł 24,6 proc., oraz dotacje celowe, w tym przede wszystkim środki unijne, odpowiadające za 28 proc. dochodów ogółem.
Wydatki województwa zrealizowano na poziomie ponad 1 mld 425 mln zł, czyli 82,5 proc. planu. Najwięcej środków bieżących przeznaczono na transport i łączność - w tym utrzymanie dróg i mostów oraz organizację przewozów kolejowych i autobusowych. Znaczące kwoty trafiły również na administrację publiczną, kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego, pomoc społeczną, ochronę zdrowia oraz edukację. Wśród wydatków majątkowych dominowały inwestycje drogowe, projekty w placówkach oświatowych, instytucjach kultury oraz podmiotach leczniczych.
Ostatecznie radni zatwierdzili sprawozdanie finansowe województwa za 2025 rok wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu. Za było 17 radnych, przeciw 10, a trzy osoby wstrzymały się od głosu. Tym samym zarząd województwa zakończył polityczny i finansowy bilans ubiegłego roku z przyjętym raportem, wotum zaufania i absolutorium.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrodaflesz.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz