Zamknij

Region: Samorządowcy oczekują od KE specjalnej pomocy dla regionów przygranicznych

09:19, 30.03.2025 Aktualizacja: 09:19, 30.03.2025
Skomentuj Foto: WWiM Foto: WWiM

Samorządowcy i politycy z regionu spotkali się w Olsztynie, żeby rozmawiać o potrzebie utworzenia przez KE specjalnych "instrumentów finansowych" dla regionów sąsiadujących z Rosją, Białorusią i Ukrainą. Podkreślali, że zmienioną sytuację geopolityczną oraz skutki militarnej i hybrydowej agresji Rosji szczególnie mocno odczuwa woj. warmińsko-mazurskie, które ma ponad 200 km granicy z obwodem królewieckim.

Samorządowcy z woj. warmińsko-mazurskiego chcą utworzenia specjalnego funduszu wsparcia dla regionów przygranicznych ponoszących skutki agresji Rosji na Ukrainę. W piątek podpisali w tej sprawie petycję do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

"Nasze położenie przez lata sprzyjało współpracy transgranicznej, rozwojowi relacji międzyludzkich i kontaktów biznesowych" - powiedział marszałek województwa Marcin Kuchciński.

Przypominał, że dzięki tzw. małemu ruchowi granicznemu firmy działające w gminach wzdłuż granicy miały zwiększone obroty handlowe. Skutkiem wojny było m.in. zawieszenie współpracy z Rosją w ramach programów transgranicznych. Ograniczony ruch turystyczny i brak wymiany handlowej wpłynęły na lokalną gospodarkę. W ciągu trzech lat 10-krotnie zmalał ruch pociągów towarowych przez granicę.

"Potrzebujemy wspólnego podejścia na szczeblu unijnym, specjalnych programów wsparcia, dzięki którym będziemy mogli niwelować negatywne procesy demograficzne, stagnację gospodarczą, obawy inwestorów i niepewność mieszkańców" - wskazał Kuchciński.

Inicjator petycji do przewodniczącej KE, europoseł PO Jacek Protas mówił, że od paru miesięcy w PE trwa debata na temat polityki spójności po 2027 r. 

"Polska była i jest największym beneficjentem tej polityki i musimy zawalczyć o swoje" - podkreślił.

Poinformował, że Olsztyn jest ostatnią stolicą regionu, po Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie, gdzie zbierane są podpisy pod petycją. Taka akcja trwa równolegle w dziewięciu krajach. W kwietniu dokument ma zostać przekazany przewodniczącej KE.

W petycji wskazano m.in., że wyjątkowe wyzwania wymagają wyjątkowych działań. Zaznaczono, że wschodnie regiony graniczne muszą posiadać nie tylko środki bezpieczeństwa, ale także silne gospodarki, stabilne społeczności i perspektywy dla przyszłych pokoleń.

Sygnatariusze zwrócili też uwagę na "masowy napływ uchodźców, który choć stanowi dowód europejskiej solidarności, wywiera presję na lokalny sektor mieszkaniowy, opiekę zdrowotną oraz usługi publiczne".(PAP)

mbo/ jann/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrodaflesz.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%