Statystyczny Polak wytwarza średnio 376 kg odpadów komunalnych rocznie; najmniej mieszkaniec Podkarpacia (250 kg), a najwięcej mieszkaniec Opolszczyzny (480 kg) - wynika z opracowania Instytutu Ochrony Środowiska. Gminy miejskie wytwarzają najwięcej, a gminy wiejskie najmniej odpadów.
W raporcie zwrócono uwagę, że gminy miejskie charakteryzowały się najwyższym wskaźnikiem wytwarzania odpadów komunalnych na jednego mieszkańca, a najniższy wskaźnik dotyczył gmin wiejskich.
Instytut Ochrony Środowiska przekazał ponadto, że średnia ilość bioodpadów kuchennych, które zostały posegregowane i poddane recyklingowi przez jednego mieszkańca, wynosi z kolei ok. 97 kg rocznie. W raporcie wyjaśniono, że analiza danych nie wykazała zależności pomiędzy ilością wytwarzanych bioodpadów przez jednego mieszkańca, a liczbą mieszkańców w gospodarstwach oraz ilością wytwarzanych odpadów komunalnych.
Przekazano również, że średnia ilość bioodpadów zielonych, które powstały z 1 mkw. terenu zielonego w gospodarstwach domowych, wynosi 1,92 kg rocznie. Poinformowano, że - jak wynika z badań - nie ma zależności pomiędzy ilością bioodpadów zielonych posegregowanych i poddawanych recyklingowi u źródła, a powierzchnią terenów zielonych w gospodarstwach domowych. Ponadto wyniki uśrednione dla całej Polski wskazują, że najwięcej bioodpadów zielonych wytworzono z terenów zielonych o najmniejszej powierzchni.
"Badania wykazały także, że podział gmin na województwa czy rodzaje gmin nie oddaje w pełni indywidualnych potrzeb i rzeczywistego poziomu recyklingu w każdej z nich. Dlatego, zgodnie z wynikami analizy, zalecane jest stosowanie indywidualnych wskaźników wytwarzania odpadów komunalnych w poszczególnych gminach" - podkreślono w publikacji IOŚ-PIB.
W raporcie przekazano również, że gminy miejskie charakteryzowały się najwyższym, wynoszącym prawie 16 proc. wskaźnikiem udziału bioodpadów w odpadach wytworzonych przez mieszkańców. W przypadku gmin miejsko-wiejskich udział ten wyniósł 15,1 proc., a w gminach wiejskich - 14,9 proc.
"W ujęciu wojewódzkim (...) udział bioodpadów w wytwarzanych odpadach komunalnych zmieniał się w zakresie od 9 do 23 proc. Średni wskaźnik udziału bioodpadów w wytworzonych odpadach komunalnych w zakresie 20-23 proc. odnotowano w województwach: warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, lubuskim oraz opolskim. Wartości wskaźnika w zakresie 15-18 proc. odnotowano w województwach: kujawsko-pomorskim, mazowieckim, pomorskim i śląskim. W pozostałych województwach średni wskaźnik udziału bioodpadów w wytwarzanych odpadach komunalnych wynosił maksymalnie 13 proc." - wskazano w raporcie.
Wyniki ankiet przeprowadzonych w gospodarstwach domowych pokazują, że najczęściej wskazywanymi domowymi bioodpadami zielonymi były: liście, trawa oraz gałęzie. Ponad 90 proc. gospodarstw wskazało, że dominującym rodzajem kompostowanych bioodpadów jest trawa.
W publikacji opisującej raport wyjaśniono, że badania przeprowadzono we współpracy z gminami, podmiotami zewnętrznymi oraz osobami prywatnymi w ramach kilku cykli badawczych. Celem przedsięwzięcia pod nazwą "Bioodpady komunalne posegregowane i poddawane recyklingowi u źródła w Polsce" było opracowanie danych umożliwiających określenie ilości bioodpadów komunalnych, które zostały posegregowane i poddane recyklingowi u źródła w gospodarstwach domowych w poszczególnych województwach w Polsce.
Badania IOŚ-PIB we współpracy z gminami przeprowadzono w okresie od stycznia do grudnia 2024 r. Badaniem objęto obszary miejskie i wiejskie ujęte w statystyce publicznej. (PAP)
bpk/ mick/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz