Według służb weterynaryjnych jest to pierwsze w 2026 r. w regionie ognisko ptasiej grypy u ptaków dzikich. W całym kraju stwierdzono w sumie 72 takie przypadki.
O przypadku wysoce zjadliwej grypy ptaków (H5N1) u dzikiego łabędzia znalezionego przy ul. Radiowej poinformował też w środowym komunikacie olsztyński urząd miasta. Jak zaznaczył, sprawą zajmuje się Powiatowy Lekarz Weterynarii w Olsztynie.
Magistrat przypomniał, że według ekspertów zakażenia ludzi wirusem ptasiej grypy są bardzo rzadkie. Wskazał, że na świecie od 2003 r. potwierdzono mniej niż tysiąc takich przypadków, a osoby te miały bezpośredni kontakt z chorym lub martwym ptactwem. W Unii Europejskiej, mimo licznych ognisk choroby wśród ptaków, nie odnotowano dotąd objawowych zakażeń u ludzi.
Ratusz przekazał również, że lekarze weterynarii i służby sanitarne apelują o rozsądek i podstawowe środki ostrożności.
„Mieszkańcy nie powinni dotykać chorych ani martwych ptaków. Każdy przypadek znalezienia padłego zwierzęcia należy zgłosić straży miejskiej. Szczególną uwagę warto zwrócić na bezpieczeństwo zwierząt domowych, zwłaszcza kotów. W przypadku nietypowych objawów u pupila najlepiej jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii” – poinformował magistrat.(PAP)
mbo/ mark/ malk/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrodaflesz.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz