Celem tego opracowania jest określenie, a następnie monitorowanie stanu lasu oraz tempa i trendu zachodzących w nim zmian. Wyniki inwentaryzacji będą wykorzystywane wyłącznie do celów statystycznych. Poza dostarczaniem danych o polskich lasach na potrzeby sprawozdawczości krajowej i międzynarodowej oraz banku danych o lasach, posłużą również do formułowania, realizacji i oceny polityki leśnej państwa.
Prace w poszczególnych latach 5-letniego cyklu obejmą 20% powierzchni lasów i będą polegać na pomiarach i obserwacjach na stałych powierzchniach próbnych zakładanych w tzw. traktach rozmieszczonych w sieci 4x4 km.
Prace związane z realizacją tego przedsięwzięcia są wykonywane przez przedsiębiorstwo państwowe Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (Zarząd oraz oddziały w: Białymstoku, Brzegu, Gdyni, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie, Lublinie, Olsztynie, Poznaniu, Przemyślu, Radomiu, Szczecinku i Warszawie).
W związku z powyższym, uprzejmie prosi się właścicieli lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa o umożliwienie pracownikom Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej wstępu na teren lasów oraz założenia w nich powierzchni próbnych według zasad określonych w „Instrukcji wykonywania Wielkoobszarowej Inwentaryzacji Stanu Lasu”, zaakceptowanej przez Ministra Klimatu i Środowiska w czerwcu 2025 roku, a następnie dokonywania cyklicznych pomiarów na tych powierzchniach.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz