Zamknij

Ostróda z niewielkimi szansami na 80 mln z Funduszy Szwajcarskich. Jest lista rankingowa

17:48, 13.07.2025 Aktualizacja: 17:56, 13.07.2025
Skomentuj Foto: Ostróda Flesz Foto: Ostróda Flesz

Zakończył się kluczowy etap oceny merytorycznej projektów zgłoszonych do Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast. Wniosek Gminy Miejskiej Ostróda przy współpracy z Gminą i Powiatem jest na 46. miejsce na liście rankingowej, co stawia pod dużym znakiem zapytania szanse na pozyskanie dofinansowania.

Ostróda ma niewielkie szanse na uzyskanie dofinansowania w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast. Projekt zgłoszony przez Gminę Miejską Ostróda – „Zdrowa, bezpieczna i aktywna Ostróda - poprawa jakości życia mieszkańców w ostródzkim obszarze funkcjonalnym” – uzyskał 79,88 punktu, co dało jej 46. miejsce na liście rankingowej.

Z funduszy miały być m.in. wybudowane 2 ronda na ul. Czarnieckiego, rozbudowany monitoring miejski, zrwitalizowany Cmentarz Polska Górka, modernizacja ścieżki rowerowej wokół Jeziora Sajmino, budowa Centrum Aktywności Społecznej i Kulturalnej z montażem paneli fotowoltaicznych w Kajkowie, termomodernizacje szkół i innych budynków oraz wiele innych.

Choć wnioski ocenione pozytywnie znalazły się na liście, to dostępność środków sprawia, że realną szansę na finansowanie mają przede wszystkim projekty z najwyższą punktacją – przynajmniej powyżej 85–86 punktów, a bezpieczną granicą można uznać okolice 90 punktów. Tymczasem Ostróda ze swoimi 79,88 pkt znajduje się poniżej tej nieformalnej granicy „bezpiecznego finansowania”, co znacznie zmniejsza jej szanse.

Choć wynik ten świadczy o solidnej propozycji, bo oceniano 127 wniosków, najprawdopodobniej okaże się niewystarczający. Następnym krokiem jest skierowanie listy do analizy Komitetu Sterującego Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast, który podejmie ostateczną decyzję odnośnie listy rankingowej.

Kto ma największe szanse?

Liderem zestawienia został Tarnów, który zdobył imponujące 98,78 punktu i może liczyć na ponad 80 mln zł wsparcia. Tuż za nim uplasowały się Dębica i Siemianowice Śląskie, także z bardzo wysokimi notami.

Dla porównania, miasto Ełk, również z województwa warmińsko-mazurskiego, znalazło się na 30. miejscu z wynikiem 85,09 punktu, a Giżycko uplasowało się na 59. pozycji z 76,77 punktu. Najbliżej Ostródy w rankingu znalazło się Szczytno (miejsce 57., 77,46 punktu) oraz Iława – sąsiadujące miasto z 39. miejsca, z notą 81,79 punktu.

Z powyższego zestawienia wynika, że żadne miasto z woj. warmińsko-mazurskiego nie znajduje się w czołówce rankingu. Jedynie Ełk, Działdowo i Iława osiągnęły punktację ponad 80, co może dawać niewielką nadzieję, ale Ostróda, Szczytno i Giżycko są jeszcze niżej i ich szanse są bardzo ograniczone.

Podsumowanie:

Projekt Ostródy został pozytywnie oceniony, jednak znalazł się na dalekim miejscu w rankingu, co w praktyce oznacza małą szansę na przyznanie funduszy szwajcarskich. W skali województwa warmińsko-mazurskiego sytuacja wygląda podobnie – żadne miasto nie osiągnęło punktacji dającej wyraźne szanse na dofinansowanie, co stawia cały region na dalszej pozycji w wyścigu o te prestiżowe środki.

Polsko-Szwajcarski Program Rozwoju Miast to wyjątkowa inicjatywa, wspierająca średnie miasta w realizacji zrównoważonych projektów rozwojowych – obejmujących m.in. transport, ekologię, edukację czy poprawę przestrzeni publicznych.

(redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%