Zamknij
PAP

NFZ: rehabilitacja domowa jest i będzie dostępna dla pacjentów

PAP 18:48, 05.11.2024 Aktualizacja: 18:50, 05.11.2024

NFZ: rehabilitacja domowa jest i będzie dostępna dla pacjentów

"Wbrew informacjom podawanym przez powstałą w październiku br. organizację zrzeszającą tylko część środowiska fizjoterapeutów, rehabilitacja domowa jest i będzie dostępna dla pacjentów" - podkreślił Fundusz w informacji przekazanej we wtorek PAP.

Rehabilitacja domowa jest i będzie dostępna dla pacjentów - zapewnił Narodowy Fundusz Zdrowia w stanowisku przesłanym PAP. To odpowiedź na akcję protestacyjną fizjoterapeutów, którzy ostrzegają, że - po przygotowanych przez MZ i NFZ zmianach przepisów - pacjentom grozi ograniczenie dostępu do rehabilitacji domowej.

Dzień wcześniej prezes NFZ Filip Nowak oraz jego zastępcy wzięli udział w zorganizowanym w Ministerstwie Zdrowia spotkaniu z pacjentami i przedstawicielami fizjoterapeutów i rehabilitantów. Rozmowy poświęcone były zmianom w przepisach dotyczących fizjoterapii i dostępu do rehabilitacji domowej. Wynikają one z zarządzenia prezesa NFZ z września br., dotyczącego zawierania i realizacji umów z rehabilitacji leczniczej oraz projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej.

Zaniepokojeni zmianami fizjoterapeuci i rehabilitanci alarmują, że zmiany przepisów drastycznie ograniczą dostęp pacjentów do rehabilitacji domowej, a na skutek zarządzenia prezesa NFZ od 1 stycznia pracę mogą stracić tysiące fizjoterapeutów.

Według zarządzenia, rehabilitacja domowa w ramach rehabilitacji ambulatoryjnej ma być zlikwidowana w lipcu 2025 roku. Do tego czas obowiązywać ma okres przejściowy - fizjoterapeuta w ramach kontraktu fizjoterapii ambulatoryjnej będzie mógł poświęcić do 20 procent czasu pracy na świadczenia podczas wizyt domowych. W ocenie Ogólnopolskiego Porozumienia Pracodawców Rehabilitacji wprowadzone zmiany skutkować będą zamknięciem wielu ośrodków ambulatoryjnych i koniecznością masowych zwolnień fizjoterapeutów - i to do informacji tej organizacji odniósł się w swoim oświadczeniu Fundusz.

Przedstawiciele fizjoterapeutów i rehabilitantów, którzy obawiają się wejścia w życie przepisów w ich obecnym kształcie, zapowiedzieli na środę protest przed Sejmem.

NFZ zapewnia, że zgodnie z zapowiedziami ogłosi uzupełniające konkursy na rehabilitację domową.

"W efekcie więcej pacjentów będzie mogło z niej skorzystać" - podkreślił Fundusz w oświadczeniu.

Zaznaczył, że obecnie ma podpisanych blisko 400 umów na realizację tych świadczeń.

Fundusz przekazał dane, z których wynika, że część podmiotów fizjoterapii ambulatoryjnej (ok. 11 proc.) realizuje powyżej 20 proc. świadczeń w warunkach domowych.

"W skrajnych przypadkach jest to nawet 99 proc. Oznacza to, że taki podmiot ma umowę z NFZ na rehabilitację w ambulatorium, ale de facto realizuje świadczenia w domu pacjenta. Do tego rozlicza świadczenia wykonywane w domu stawką za świadczenia w ambulatorium, które są wyżej wyceniane. Różnica to średnio ok. 25 zł na pacjenta. Jednak, gdy pomnożymy te pieniądze przez liczbę pacjentów rozliczanych w ten sposób, koszty są ogromne" - zwrócił uwagę NFZ.

Według NFZ "taka rynkowa praktyka jest niekorzystana dla pacjentów, którzy mają skierowanie na rehabilitację w ambulatorium, ponieważ muszą dłużej czekać na rozpoczęcie terapii". W ostatnich latach liczba pacjentów, którzy czekają na fizjoterapię ambulatoryjną wzrastała i na koniec 2023 r. wyniosła ponad 860 tys.

"Dlatego Fundusz, w uzgodnieniu z największymi reprezentantami środowiska fizjoterapeutów, od 1 stycznia 2025 r. wprowadza mechanizm, który pozwoli na wykonywanie świadczeń domowych w ambulatorium w 20 proc. W pozostałych 80 proc. podmiot musi skupić się na realizacji podstawowej umowy z NFZ, czyli na realizację rehabilitacji ambulatoryjnej" - wyjaśnił NFZ.

Placówki, które nie mają umowy na rehabilitację domową, będą mogły przystąpić do konkursów ogłoszonych przez NFZ w miejscach, gdzie "zasadne jest wzmocnienie zabezpieczenia pacjentów w te świadczenia" - zaznaczył.

Rehabilitacja w warunkach domowych przeznaczona jest dla pacjentów, którzy nie poruszają się samodzielnie i nie mają możliwości dotarcia do placówki rehabilitacyjnej. Jest realizowana na podstawie skierowania od lekarza, np. POZ lub specjalisty rehabilitacji. Cykl rehabilitacji domowej trwa do 80 dni zabiegowych w roku kalendarzowym. W uzasadnionych medycznie przypadkach tę rehabilitację można przedłużyć.

Informacje o miejscach, gdzie pacjent może skorzystać z rehabilitacji domowej, są dostępne na bezpłatnej i całodobowej infolinii NFZ: 800 190 590.(PAP)

akar/ agz/ lm/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%