Zamknij

Co warto wiedzieć przed oddaniem samochodu do skupu?

09:55, 09.09.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 09:55, 09.09.2024

Skup aut to skuteczny sposób na pozbycie się zbędnego samochodu. Formalności jest niewiele, a stawki są zazwyczaj dużo atrakcyjniejsze od tych na rynku wtórnym, nic dziwnego zatem, że tak wielu kierowców decyduje się na to rozwiązanie. Warto jednak wcześniej sprawdzić, czy wybrany skup faktycznie jest godny zaufania.

Dokumenty i umowa

Przy sprzedaży samochodu skup będzie wymagał kompletu dokumentów związanych z przeprowadzaną transakcją. Najważniejszy jest dowód rejestracyjny pojazdu, ale oprócz tego skup może jeszcze zażądać potwierdzenia prawa własności, zgody na sprzedaż od innych współwłaścicieli, karty pojazdu (jeśli była wcześniej wydana), aktualnego ubezpieczenia OC. Umowa ze skupem powinna zostać sporządzona na piśmie i musi uwzględniać wyłącznie prawdziwe informacje – nie należy się godzić np. na zaniżoną w papierach cenę pojazdu albo inne dane osobowe kupującego. Nie może też być w umowie żadnych niejasnych zapisów oraz niedozwolonych klauzul.

Jaki samochód można sprzedać do skupu?

Skup aut w Bydgoszczy (https://kupimyauto.com/) chętnie przejmie każdy pojazd, ale w niektórych placówkach stosuje się pewne ograniczenia, np. co do rocznika. Zwykle jednak w swojej okolicy można znaleźć co najmniej jeden skup, który będzie zainteresowany dowolnym pojazdem, bez względu na markę czy wiek, więc nawet mając na posiadaniu nietypowy, bardzo stary samochód uda się doprowadzić do sfinalizowania transakcji. Ograniczeń nie ma też co do stanu technicznego, bo właśnie skupy aut bardzo chętnie biorą pojazdy mocno zniszczone, po wypadkach, poleasingowe, niesprawne, nadające się już tylko na złom.

Jak się wycenia samochód?

Skup aut w Toruniu pierwszą wycenę podaje na podstawie zgłoszenia online – w formularzu kierowca wpisuje najważniejsze informacje i może jeszcze wysłać zdjęcie samochodu. Pierwsza oferta nie jest ostateczna, bo kwotę sprzedaży ustala się dopiero po fizycznych oględzinach, i warto zapytać pracownika skupu, co dokładnie wpłynęło na podaną kwotę i czy można negocjować stawkę by była korzystniejsza dla sprzedającego.

Co ze składką OC?

Polisa OC przypisana jest do pojazdu, a więc w momencie sprzedaży przechodzi do nowego właściciela. Może on jednak zrzec się polisy i wykupić ubezpieczenie na własną rękę, co w skupach bardzo często się dzieje. Jeśli skup faktycznie zrzeknie się polisy, kierowca może wnioskować o zwrot niewykorzystanej części składki u swojego ubezpieczyciela.

Czy zdemontowany wrak również da się sprzedać w ten sposób?

Niekompletny wrak to dość problematyczny towar, ponieważ skup może odmówić transakcji albo doliczy opłatę za brakujące części. Opłaty są pobierane za każdy brakujący kilogram – masa pojazdu nie może być niższa niż 90 proc. masy w dowodzie rejestracyjnym. Dodatkowo może dojść jeszcze opłata za konkretny podzespół, np. brakujący silnik.

Co po sprzedaży auta?

Po sprzedaży samochodu kierowca musi zgłosić zbycie pojazdu w wydziale komunikacji. Podatku nie trzeba płacić, bo to obowiązek nabywcy. W przypadku kasacji w stacji demontażu od kierowcy wymagane jest wyrejestrowanie samochodu w urzędzie.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%