Zamknij

Czy właśnie odkryty artefakt sprzed tysiąca lat trafi do Muzeum w Ostródzie?

19:26, 24.03.2025 Aktualizacja: 19:36, 24.03.2025 ok. 1 min. czytania
Skomentuj Foto: Michał Młotek/Facebook Foto: Michał Młotek/Facebook

Odkrycia dokonał za pomocą wykrywacza metalu Michał Młotek związany z Iławską Grupą Poszukiwawczą. Znalezisko zgłosił do elbląskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Wykonany z brązu trzewik znalazł w ostatnią niedzielę w lasach niedaleko Iławy. W przeszłości był to zapewne element uzbrojenia należącego do wojownika plemienia pruskiego.

Miłośnik lokalnej historii odkrył w lesie koło Iławy wczesnośredniowieczny trzewik, czyli dolne okucie pochwy miecza, sprzed ponad tysiąca lat. Znalazca chce, żeby zabytek wzbogacił zbiory Muzeum w Ostródzie.

"To wyjątkowe i niezwykle rzadkie znalezisko, w dodatku kompletne, tj. zachowane w całości i pięknie zdobione" - podkreślił odkrywca.

Przypomniał, że trzewiki - poza zastosowaniem praktycznym, czyli wzmocnieniem i zabezpieczeniem pochwy miecza przed uszkodzeniem - pełniły też funkcje estetyczne i symboliczne. Stanowiły wyznacznik statusu społecznego, władzy, przynależności do drużyny czy funkcji pełnionej w plemieniu.

Michał Młotek jest miłośnikiem i popularyzatorem lokalnej historii, prowadzącym od 20 lat Internetowe Muzeum Iławy. To jego drugie takie odkrycie. Poprzedni trzewik, datowany na drugą połowę X w., który znalazł kilkanaście lat temu, trafił do Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Znalazca zapowiedział, że będzie zabiegać o to, by tym razem odkryty przez niego zabytek wzbogacił zbiory Muzeum w Ostródzie.

"Byłby to piąty w naszych zbiorach trzewik ze wczesnego średniowiecza" - powiedział PAP archeolog z ostródzkiego muzeum Łukasz Szczepański.

Dodał, że to eksponaty świadczące o wykorzystywaniu w regionie mieczy, które były elitarną bronią.

Trzewik spod Iławy to kolejny cenny zabytek odkryty w ostatnim czasie przez miłośników lokalnej historii w woj. warmińsko-mazurskim. W połowie marca w okolicach Leśniewa członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Kętrzyńskiej im. Zofii Licharewej odnalazł niewielki dyskoidalny przedmiot wykonany z brązu.

Jak informowały służby ochrony zabytków, w ocenie archeologów jest to najprawdopodobniej ozdobne okucie pasa typu balteus. Takie pasy, przewieszane przez ramię, do których przytraczano miecz, stanowiły typowe wyposażenie rzymskich legionistów. Zostały zapożyczone i zaadaptowane na własny użytek przez plemiona znad Łaby, skąd rozprzestrzeniły się na obszary północnej Europy i basenu Morza Bałtyckiego. (PAP)

mbo/ miś/

Zdjęcie: Michał Młotek/Facebook

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%