Zamknij

W Ostródzie mieszkał Jan Lelej, obrońca Westerplatte - miejsca, gdzie zaczęła się II Wojna Światowa

18:49, 01.09.2024 redakcja Aktualizacja: 18:50, 01.09.2024
Skomentuj

Dziś, 1 września obchodzimy 85 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Za jeden z symboli polskiego września 1939 roku i wybuchu II wojny światowej uważa się m.in. atak na Westerplatte. Przez 7 dni załoga bohatersko broniła półwyspu, walcząc samotnie i w okrążeniu wobec przeważających sił wroga. Jeden z żołnierzy garnizonu Westerplatte, Jan Lelej, przez wiele lat mieszkał w Ostródzie.

13 października 2011 zmarł w olsztyńskim Domu Pomocy Społecznej "Kombatant", w którym spędził ostatnie tygodnie życia, podporucznik Jan Lelej. Ten mieszkaniec Ostródy był przedostatnim żyjącym obrońcą Westerplatte.

Urodził się w 1917 roku we wsi Ugły, w pobliżu Wołowyna, wtedy województwo nowogródzkie, a znajdującego się obecnie na Białorusi. Pochodził z rodziny chłopskiej, ukończył szkołę powszechną i dwa lata szkoły ślusarsko-mechanicznej. W 1938 r. dostał powołanie do odbycia zasadniczej służby wojskowej w 86-tym Pułku Piechoty w Mołodecznie. Wtedy też zgłosił się do szkoły podoficerskiej. W lipcu 1939 roku został odkomenderowany do służby w 2 Batalionie Strzelców Morskich w Gdyni, a później, 13 sierpnia  do Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.

W noc ataku Niemców i  pierwszego wystrzału z pancernika "Schleswig-Holstein", czyli z 31 sierpnia na 1 września, pełnił służbę w wartowni nr 5. W czasie obrony Westerplatte wraz z kolegami ubezpieczał plażę, a później dołączył do obsady placówki "Tor kolejowy". Odniósł niegroźne rany w prawe kolano po wybuchu pocisku artyleryjskiego.

Po kapitulacji dostał się do niemieckiej niewoli. W stalagu w Prusach Wschodnich spędził praktycznie całą wojnę, pracując jako parobek, mechanik samochodowy i murarz. W 1945 roku, podczas ewakuacji jeńców wojennych z terenu Prus Wschodnich, udało mu się zbiec z kolumny ewakuowanych więźniów.

Po zakończeniu wojny zamieszkał w Ostródzie, gdzie w latach 1946-1954 pracował jako intendent w Milicji Obywatelskiej i Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego, a później jako tokarz w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego. Był m.in. radnym miejskim, wielokrotnie został odznaczany. W 1989 roku przyznano mu order Virtuti Militari i awansowano do stopnia podporucznika. Miał żonę Jadwigę, która po jego śmierci przekazała na ręce burmistrza Ostródy Czesława Najmowicza jego mundur i pamiątki po mężu.

Pod koniec życia poważnie zachorował, nie wstawał z łóżka. Zmarł w wieku 94 lat w Domu Pomocy Społecznej w Olsztynie. Pochowany został z honorami na cmentarzu komunalnym przy ul. Spokojnej w Ostródzie. W ostatniej drodze towarzyszyli mu m.in.: przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Sztabu Generalnego, Garnizonu Ostróda, Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Olsztynie oraz miasta Gdańsk.

Jan Lelej był przedostatnim żyjącym obrońcą Westerplatte. Ostatni - Ignacy Skowron, major Wojska Polskiego, zmarł niecały rok później, 5 sierpnia 2012 roku.

Pancernik Schleswig-Holsztein ostrzeliwuje Westerplatte

[DAWNY]1725209417141[/DAWNY]

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

 

(redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%