Pracownicy powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych mają zwracać szczególną uwagę na te obiekty noclegowe, wobec których prowadzono postępowanie administracyjne lub mandatowe oraz takie, na które wpływały skargi. Kontrolowane będą też miejsca, gdzie w przeszłości wykryto funkcjonowanie dzikich turnusów, tj. niezgłoszonych do kuratora oświaty.
Ocena stanu przygotowania bazy turystycznej do przyjęcia zorganizowanych grup dzieci i młodzieży na letni wypoczynek w woj. warmińsko-mazurskim potrwa od 26 maja do 6 czerwca.
"Nigdy się nam do tej pory nie zdarzyło, żeby wszystkie skontrolowane obiekty były w pełni przygotowane do sezonu. Po to robimy te kontrole trochę wcześniej, żeby wyłapać takie miejsca i odpowiednio zareagować" - powiedział PAP Jacek Szydłowski z warmińsko-mazurskiego sanepidu.
Przed rokiem skontrolowano w regionie 11 hoteli, pensjonat, pole biwakowe, pięć schronisk i 47 innych obiektów świadczących usługi hotelarskie. Sanepid informował wtedy, że 10 na 65 obiektów z różnych powodów nie było gotowych na zakwaterowanie zorganizowanych grup wakacyjnych. Efektem kontroli było m.in. wszczęcie siedmiu postępowań administracyjnych i nałożenie dwóch mandatów karnych.
Od 2010 roku zniesiono obowiązek uzyskania m.in. od Państwowej Inspekcji Sanitarnej tzw. kwalifikacji na wypoczynek, co poprzedzały kontrole. W ocenie warmińsko-mazurskiego sanepidu brak wcześniejszej informacji o stanie przygotowania obiektów turystycznych do sezonu letniego co roku wywołuje niepokój rodziców i opiekunów wysyłających dzieci na wakacje. Dlatego służby sanitarne uznają za konieczne podjęcie działań prewencyjnych przed rozpoczęciem wakacji.
(PAP)
mbo/ wj/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz