Zamknij

Teatralna adaptacja "Chłopek" w Teatrze Jaracza

13:40, 27.03.2025 Aktualizacja: 13:41, 27.03.2025
Skomentuj Foto: Teatr im. S. Jaracza w Olsztynie Foto: Teatr im. S. Jaracza w Olsztynie

"Chłopki” to niezwykły spektakl oparty na tekście Joanny Kuciel-Frydryszak, który zabiera widza w świat polskiej wsi sprzed lat. Opowieść o życiu naszych babć i prababć w feudalnych realiach wiejskiego życia ukazuje nie tylko trudną codzienność, ale również niezłomną walkę o godność, która była domeną wiejskich kobiet. Ubezwłasnowolnienie, brak wykształcenia, życie pod kontrolą ojców i mężów – to realia, które musiały znosić. 

Jak radziły sobie one w świecie bez znieczulenia, w jaki sposób próbowały zachować godność osobistą, co sprawiało im radość, a co przynosiło ulgę w cierpieniu – te tematy są dla twórców spektaklu pretekstem do rozmowy o dzisiejszych lękach i strachach. 

Muzyczne tło spektaklu stanowią zarówno znane, jak i mniej znane pieśni i przyśpiewki ludowe, które zostały mistrzowsko zaaranżowane przez Dominika Strycharskiego. Te utwory stanowią nie tylko tło, ale i ważny element w budowaniu atmosfery, prowadząc widza przez mroczne i trudne życie na wsi.

„Chłopki” to spektakl, który porusza serca i umysły, zmuszając do refleksji nad przeszłością, ale i nad tym, co dzieje się wokół nas dzisiaj.

Według reżysera spektaklu, Tomasza Cymermana: tekst „Chłopek” to doskonały materiał do pracy dyplomowej, zwłaszcza w roku, w którym mamy przewagę dziewcząt. Zdecydowałem się na ten wybór, ponieważ oprócz pracy nad kwestiami aktorskimi, mogę poruszyć temat tożsamości, który jest ważny dla młodego aktora. Dodatkowo włączenie mniej znanych utworów ludowych dodaje opowieści wyjątkowego charakteru. Spektakl wpływa pozytywnie na rozwój osobisty aktorów i pozwala im rozwijać warsztat. Praca nad tym spektaklem jest jak laboratorium, które łączy interesującą rozmowę o tożsamości z bardzo dobrym polem do ćwiczeń aktorskich. Zajmujemy się tu różnorodnymi zabiegami - łączymy różnorodne elementy – sceny dramatyczne, monologi, pieśni, narrację, ruch – co daje młodym ludziom możliwość spełnienia się w aktorskich zadaniach.

 

adaptacja i dramaturgia: Martyna Lechman
reżyseria: Tomasz Cymerman
muzyka i aranżacje: Dominik Strycharski

W OBSADZIE:
Jagoda Białek | Damian Kądziela | Wiktoria Pioch | Kinga Rozkrut | Sandra Strzępek | Katarzyna Szpinda | Grzegorz Walkowiak | Zuzanna Wicka | Paulina Wójcik  

SCENA U SEWRUKA | NA AFISZU: 7.03.25 PREMIERA | 8, 9, 19, 20, 21, 23, 25, 26 MARCA | 14-16 maja

Foto: Teatr im. S. Jaracza w Olsztynie

 

 

 

(Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%