Zamknij

Wernisaż wystawy wspominkowej Aleksandra Wołosa

15:31, 20.10.2024 ZDP Olsztyn Aktualizacja: 15:32, 20.10.2024
Skomentuj Foto: ZDP Olsztyn Foto: ZDP Olsztyn

W piątek 18 października w Galerii Amfilada w olsztyńskim MOK odbył się wernisaż wystawy wspominkowej Aleksandra Wołosa pt. „Chłopak z Hołowna”.

Znakomity artysta urodził się w małej miejscowości Hołowno na Podlasiu (1924), do której ciągle wracał i z wielkim sentymentem przedstawiał tamtejsze klimaty na swoich obrazach. Wszystkich zwiedzających „wita” inscenizacja pokoju Aleksandra, sztalugi, pędzle, farby, zdjęcia. Obrazy olejne, pastele, drzeworyty, rzeźba to tylko kilka technik jakimi zajmował się Aleksander Wołos.

Bardzo barwnie i ciekawie o swoim ojcu opowiadał kurator wystawy Lucjan Wołos i zaprosił na kolejną odsłonę jego twórczości, na wystawę pt. „Pół wieku satyry”, która zawita do Galerii Stary Ratusz już 13 listopada.

Organizatorzy zaprezentowali także film Marka Barańskiego i Tadeusza Burniewicza z 2014 r., w którym artysta zaprosił filmowców do pracowni i opowiadał o swojej twórczości.

Na wystawie można obejrzeć Nagrodę im. Hieronima Skurpskiego jaką Aleksander Wołos miał otrzymać 6 listopada 2014 r. (laureat zmarł 6.11.2024). Wszystkie eksponaty na wystawie pochodzą ze zbiorów prywatnych rodziny Wołosów.

Wystawę można oglądać do 11 listopada.Organizatorzy wystawy: Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie i Warmińsko-Mazurski oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.Zbp

Aleksander Wołos (1934-2014); doktor habilitowany z zakresu nauk przyrodniczych,  olsztyński karykaturzysta, rysownik, pastelista,  malarz.

Od 1955 r. publikował w prasie regionalnej (Życie Kortowa, Gazeta Olsztyńska, Nasza Wieś, Panorama Północy, Posłaniec Warmiński, Warmia i Mazury), w tygodnikach ogólnopolskich Karuzela, Polityka, Szpilki, Wprost, a także w prasie niemieckiej (Kontraste, Eulenspiegel, Pardon) i jugosłowiańskiej (Osten) oraz wielu wydawnictwach książkowych. Był autorem ponad 100 projektów okładek do książek.

Opublikował cztery zbiorki rysunków satyrycznych oraz trzy albumy malarstwa pastelowego: Pastelowy humor (2002), Głowy i główki (2004), Akweny (2006). Miał na swym koncie ponad 60 wystaw indywidualnych oraz udział w kilkuset wystawach zbiorowych.

Laureat wielu nagród krajowych i zagranicznych.

Otrzymał m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,  Medal Zasłużony dla Kultury Polskiej, Odznakę „Zasłużony dla Warmii i Mazur”.Śmierć zaskoczyła Aleksandra Wołosa w dniu, gdy na Zamku Olsztyńskim miał odebrać z rąk Prezydenta Olsztyna nagrodę im. Hieronima Skurpskiego, przyznawaną przez Kapitułę najbardziej uznanych artystów olsztyńskich.

Aleksander Wołos jest patronem Ogólnopolskiego Konkursu na Rysunek Prasowy.

 

 

(ZDP Olsztyn)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%