Zamknij

Podejrzenie ptasiej grypy u padłych kur wyrzuconych w lesie

21:08, 07.04.2025 Aktualizacja: 18:11, 08.04.2025
Skomentuj Foto: RDLP Olsztyn Foto: RDLP Olsztyn

Jak informowała PAP, na początku tygodnia leśnicy z nadleśnictwa Nidzica odkryli, że w lesie koło Napierek ktoś wyrzucił prawie 500 martwych kur. Dzień później w innym miejscu znaleźli kolejne 230 sztuk, umieszczone w workach. O sprawie powiadomili policję i służby weterynaryjne. Znaleziska dokonano przy granicy z woj. mazowieckim, gdzie występuje grypa ptaków.

O zdarzeniu pisaliśmy też tutaj: 

[ZT]98596[/ZT]

Wyniki badań padłego drobiu porzuconego w lesie w gminie Janowiec Kościelny potwierdziły obecność wirusa grypy ptaków - podała w piątek inspekcja weterynaryjna. Dla ostatecznego potwierdzenia wyniku próbki trafią do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach,

Pobrano próbki do badań, a padłe ptaki uprzątnięto i zabrano do utylizacji, a następnie zdezynfekowano miejsca ich znalezienia.

W piątek powiatowy Lekarz Weterynarii w Nidzicy Jarosław Wydrachowski poinformował, że badania laboratoryjne próbek pobranych od padłych ptaków, wykonane w Zakładzie Higieny Weterynaryjnej w Gdańsku, potwierdziły obecność wirusa grypy ptaków (avian influenza) u porzuconych kur.

"Zgodnie z obowiązującymi procedurami, w celu ostatecznego potwierdzenia wyniku, próbki zostaną przekazane do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, będącego krajowym laboratorium referencyjnym w zakresie grypy ptaków" - przekazał.

Wydrachowski powiedział PAP, że wyników z instytutu w Puławach można spodziewać się w przyszłym tygodniu. Podał również, że pozostaje w stałym kontakcie z odpowiednimi służbami i hodowcami drobiu.

Sprawców wywiezienia do lasu blisko 700 martwych kur ustala policja. Jeśli PIW-PIB potwierdzi obecność wirusa grypy ptaków, będzie to miało znaczenie dla prowadzonego postępowania i kwalifikacji prawnej czynu. Może zostać potraktowane jako przestępstwo, a nie wykroczenie polegające na zaśmiecaniu lasu. Za takie przestępstwo - zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt - grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.

Ptasia grypa to choroba wirusowa, stwarzająca zagrożenie przede wszystkim dla ptaków - zarówno dzikich, wolnożyjących, jak i dla drobiu hodowanego przez ludzi. Pod pojęciem ptasiej grypy kryją się różne podtypy wirusów różniące się zjadliwością i zakaźnością.

Według leśników już wcześniej zdarzały się bulwersujące przypadki wyrzucania odpadów w lasach podległych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Tylko w zeszłym roku na uprzątnięcie śmieci wyrzuconych nielegalnie do lasów przeznaczono trzy miliony złotych.

Kilka lat temu w nadleśnictwie Kudypy leśnicy znaleźli 15 tys. zgniłych kurzych jaj. Organom ścigania nie udało się wtedy znaleźć winnych. Podobnie było w nadleśnictwie Nidzica, gdzie w 2020 r. na leśnej drodze ktoś porzucił pojemniki z chemicznymi odpadami. Nadleśnictwo na ich utylizację wydało wówczas 130 tys. zł.(PAP)

mbo/ drag/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%