Organizatorem tej szczególnej uroczystości był Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Ostródzie – instytucja, która wspiera uczniów i rodziców w organizacji dualnego kształcenia oraz sprawuje nadzór nad procesem nauki zawodu u przedsiębiorców.
Charakterystycznym elementem kształcenia dualnego jest przede wszystkim realizacja praktycznej nauki zawodu bezpośrednio u pracodawcy. Uczeń uzyskuje w danym przedsiębiorstwie status młodocianego pracownika, a za praktyczną naukę zwodu otrzymuje wynagrodzenie. Wiedzę z zakresu przedmiotów ogólnokształcących uczniowie zdobywają w szkole. System kształcenia dualnego jest wysoko ceniony na rynku pracy właśnie ze względu na możliwość nauki zawodu w warunkach realistycznych, pod kierunkiem wykwalifikowanych mistrzów w danym rzemiośle.
W powiecie ostródzkim dualna nauka zawodu możliwa jest w kilku szkołach: ZSZ im. S. Staszica i CKU w Ostródzie, ZSR im. W. Witosa w Ostródzie, ZSZiO im. 9 Drezdeńskiej Brygady Artylerii w Morągu i PP-P w Morągu oraz w branżowych szkołach specjalnych.
Najliczniejsza grupa młodocianych pracowników zdobywa wykształcenie w ostródzkim „Staszicu”. Przyszli rzemieślnicy uczą się takich zawodów, jak: fotograf, fryzjer, krawiec, stolarz, elektryk, kucharz, piekarz, cukiernik, blacharz samochodowy, lakiernik, murarz-tynkarz, złotnik-jubiler, dekarz czy ślusarz.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz