Wieża ciśnień przy ul. Drwęckiej w Ostródzie to obiekt wpisany do Rejestru Zabytków. Powstała w ramach jednej z najbardziej spektakularnych inwestycji w historii Ostródy - budowy na początku XX wieku systemu wodociągów i kanalizacji.
Plany budowy sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, ogłoszone przez burmistrza Alberta Elwenspoeka zostały zatwierdzone przez Radę Miasta w 1901 roku. W połowie 1902 roku, berlińska firma Davida Grove przystąpiła do realizacji wartej 370 tysięcy marek inwestycji. Mimo, że prace nadal trwały, ostródzkie wodociągi otwarto 10 lutego 1903 roku. Do 1 kwietnia 1904 roku poprowadzono przez miasto 13 455 metrów bieżących rurociągu i zainstalowano 515 wodomierzy.
Wieża ciśnień przy ul. Drwęckiej została zaprojektowana w stylu średniowiecznej baszty i stanęła w najwyższym punkcie ówczesnej Ostródy. Wykorzystywana była jako urządzenie wspomagające w momentach szczytowego zapotrzebowania na wodę, a ubytek wody uzupełniano w niej nocą. Jej zbiornik traktowany też był jako urządzenie rezerwowe, podłączane do sieci w przypadku awarii pomp i jako rezerwuar wody przeciwpożarowej.
Temat sprzedaży tego budynku poruszony został na ostatniej październikowej sesji Rady Miasta. Na pytanie jednej z radnych czy Miasto rozważa możliwość kupienia tego budynku odpowiedział Zastępca Burmistrza Cezary Wawrzyński:
Bierzemy pod uwagę taką ewentualność chociażby z tego powodu, że Miastu przysługuje prawo pierwokupu czyli jak ten przetarg się zadzieje i będziemy znali cenę to zaczniemy rozmawiać z radnymi i szybko się zastanawiać.
W ogłoszeniu cena za wieżę ciśnień została już określona. Gdyby Miasto zdecydowało się na zakup wieży ciśnień to pojawia się pytanie czy rzeczywiście jest mu potrzebny jest taki budynek? Czy warto później ewentualnie ponosić koszty jego utrzymania i adaptacji do nowych celów? Pomysły na zagospodarowanie wieży ciśnień są i naszym zdaniem całkiem fajne.
Co Wy o tym sądzicie drodzy Czytelnicy? Ciekawi jesteśmy Waszej opinii.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz