Zamknij

TERYTORIALSI Z WARMII I MAZUR SZKOLILI SIĘ Z DRUHAMI Z OSP PASYM I GRUPĄ SPECJALNĄ PŁETWONURKÓW RP

10:32, 10.03.2023 Aktualizacja: 11:08, 10.03.2023
Skomentuj

Agresja Rosji na Ukrainę spowodowała, że opinia publiczna większą uwagę skupiła na wyszkoleniu, wyposażeniu i zdolnościach bojowych Wojsk Obrony Terytorialnej. Żołnierze pamiętają jednak o swoich obowiązkach względem lokalnej społeczności. Kompleksowe wyszkolenie bojowe i umiejętność zwalczania skutków klęsk żywiołowych to cel każdego terytorialsa.

?php>

Credo terytorialsa to zbiór najważniejszych zasad, którymi kierować powinien się każdy żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej. Jest to swojego rodzaju drogowskaz, ale też konieczny wyznacznik moralny. Trzeci punkt owego zbioru stanowi: "Jestem pomocnym ramieniem i tarczą dla mojej społecznosći". By móc realizować te zagadnienie prawidłowo, terytorialsi muszą wykazywać się szerokim wachlarzem umiejętności oraz współdziałać możliwie prężnie z innymi służbami. Dzięki temu żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej mogli harmonijnie współpracować z policją i służbami sanitarnymi w okresie największego zagrożenia pandemicznego, a także wspomagają funkcjonariuszy straży granicznej w obliczu ustawicznie naruszanej granicy polsko-białoruskiej.

?php>

Trening czyni mistrza

?php>

Ostatni dzień lutego upłynął żołnierzom 45 Olsztyńskiego Batalionu Lekkiej Piechoty pod znakiem intensywnego szkolenia. Efektywne ćwiczenia były realizowane we współpracy z druhami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Pasymiu, a także Grupą Specjalną Płetwonurków RP. Niska temperatura nie przeszkodziła terytorialsom w realizacji postawionych zadań. Dzięki wspólnym wysiłkom z GSPRP żołnierze doskonalili umiejętności z zakresu poszukiwań osób zaginionych, a także poruszania się w środowisku podmokłym, bagiennym i wodnym. Kooperacja pozwala również na nawiązanie znajomości pomiędzy żołnierzami i funkcjonariuszami co bezpośrednio wpływa na zgranie szkolonych grup zadaniowych. Może okazać się to kluczowe podczas wspólnie prowadzonych akcji w przyszłości. Jak podkreśla jeden ze szkolonych żołnierzy-st. szer. Aleksandra Banul:

?php>

"Dzięki wspólnym szkoleniom możemy zobaczyć jak działania poszukiwawcze mogą wyglądać w praktyce. Uczymy się od fachowców, więc dowiadujemy się wielu nowych rzeczy. Zajęcia z grupą medyczną też były bardzo rozwijające."

?php>

Współdziałanie z Ochotniczą Strażą Pożarną w Pasymiu miało natomiast przygotować żołnierzy do tego by w razie konieczności mogli wspomóc strażaków i stanąć do walki z ognistym żywiołem. Podczas szkolenia terytorialsi wzięli udział w pozorowanej ewakuacji rannych z płonących i zadymionych pomieszczeń, a także wspinaczce do miejsc trudnodostępnych. Kluczowe były również ćwiczenia z obsługi specjalistycznego sprzętu strażackiego. Jak zauważył kpr. Maciej Pasturski z 453 kompanii lekkiej piechoty:

?php>

?php>

?php>

"Szkolenia z OSP Pasym pozwalają nam uczyć się tego jak działa straż pożarna, którą w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych i pożarów mamy wspierać. Dzięki takim szkoleniom możemy stać się dodatkową pomocą, zwłaszcza w sytuacji gdy klęska żywiołowa, czy pożary przyjmą dużą skalę".

?php>

?php>

Całość przedsięwzięcia podsumował organizator, a zarazem dowódca 453 kompanii por. Daniel Dargiewicz:

?php>

?php>

?php>

"W myśl dewizy "Zawsze gotowi, zawsze blisko" wspieramy lokalną społeczność. Takie szkolenia sprawiają, że w razie nagłego kryzysu, będziemy w stanie sprawnie mu przeciwdziałać. Szkolenie bojowe jest bardzo ważne, ale nie zaniedbujemy naszych lokalnych obowiązków".

?php>

?php>

Podobnie o kooperacji z OSP Pasym i Grupą Specjalną Płetwonurków RP wyrażał się dowódca 45 Olsztyńskiego Batalionu Lekkiej Piechoty - ppłk Tadeusz Barszczewski:

?php>

?php>

?php>

"Szkolenia ze strażą pożarną są urozmaiceniem szkolenia bojowego, oraz jego uzupełnieniem. Dzięki nim mogę kompleksowo przygotować żołnierzy do wykonywania zadań bojowych i przeciwkryzysowych w stałym rejonie odpowiedzialności. Ćwiczenia te przygotowują żołnierzy do udzielenia pomocy w różnych nagłych a zarazem niebezpiecznych sytuacjach takich jak wypadki drogowe".

?php>

?php>

Nie ulega wątpliwości, że działania przeciwkryzysowe są ważnym elementem funkcjonowania Wojsk Obrony Terytorialnej. Szkolenie realizowane w Pasymiu jest jednym z wielu, które miały miejsce w województwie przez ostatnie lata. Warto także zauważyć, iż 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej stale zwiększa swój stan liczebny, co w konsekwencji podnosi poziom bezpieczeństwa regionu.

?php>

Tekst: st.szer. Radosław Lech Zespół Prasowy 4W-MBOT

?php>
(redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%