Ocieplenie domu to nie tylko sposób na podniesienie komfortu termicznego. To też ważny krok, który może przynieść oszczędności i zabezpieczyć konstrukcję budynku. Często inwestorzy zostawiają jednak ten etap na później – najpierw inwestując np. w wykończenie wnętrza. Dlaczego nie jest to dobre rozwiązanie? Jakie są powody, dla których warto jak najszybciej ocieplić budynek?
Każdy etap realizacji inwestycji budowlanej wiąże się z kosztami. W przypadku elewacji jest to średnio około 40 000 zł za dom o powierzchni około 120 m2. Mimo to, wydatku nie warto odwlekać.
Dlaczego warto jak najszybciej ocieplić dom?
Ocieplenie domu przynosi szereg korzyści niezależnie od tego, czy prace przeprowadzi się przed latem, czy przed zimą. Dlaczego ten etap jest tak ważny i powinien być jak najszybciej zrealizowany?
1. Straty ciepła powodują poważny uszczerbek finansowy
W nieocieplonym budynku duża część energii cieplnej ucieka przez ściany, dach i podłogi. Skutkuje to koniecznością pracy systemu grzewczego na najwyższych obrotach, co generuje wyższe rachunki. W sezonie grzewczym straty ciepła są bardzo odczuwalne. Prowadzą do dużych uszczerbków w budżecie domowym, który często jest już nadszarpnięty samą budową. Nawet podstawowe ocieplenie ścian zewnętrznych może zmniejszyć zużycie energii o kilkadziesiąt procent. W dobie rosnących cen ogrzewanie, szybsze docieplenie budynku jest bardzo ważne z ekonomicznego punktu widzenia. Nie bez znaczenia jest też aspekt ekologiczny – im mniej energii trzeba do ogrzania domu, tym mniej zanieczyszczeń się generuje.
2. Nieocieplony dom latem nadmiernie się nagrzewa
Nieocieplony dom zimą szybko się wychładza, a latem błyskawicznie się nagrzewa. Wszystko przez to, że brak izolacji sprawia, że ściany pochłaniają i zatrzymują ciepło z zewnątrz. W efekcie we wnętrzach zaczyna panować nieprzyjemna temperatura. To utrudnia komfortowe korzystanie z obiektu. W efekcie nieruchomość wymaga intensywnego chłodzenia – np. za pomocą klimatyzacji, co także generuje koszty.
3. Ceny materiałów budowlanych i robocizny rosną z roku na rok
Ceny materiałów budowlanych, w tym materiałów izolacyjnych, takich jak styropian czy wełna mineralna, stale rosną. Jest to efektem inflacji oraz wysokiego zapotrzebowania na rynku budowlanym. Wzrost kosztów transportu i produkcji też sprawia, że materiały drożeją z roku na rok, a ich zakup w przyszłości może być znacznie mniej opłacalny. Wczesna inwestycja w ocieplenie pozwala uniknąć wyższych wydatków w przyszłości i zabezpiecza budżet domowy przed kolejnymi wzrostami cen.
Koszty robocizny także stale rosną. Wynika to z faktu, że na rynku pracy jest coraz większe zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników budowlanych, a podwyżki płac są odpowiedzią na braki kadrowe. W efekcie opóźnienie prac dociepleniowych wiąże się z ryzykiem wyższych kosztów zatrudnienia fachowców w kolejnych latach.
Planujesz ocieplenie domu? Poznaj najmodniejsze kolory elewacji – informację o nich znajdziesz na stronie https://rankomat.pl/nieruchomosci/najmodniejsze-kolory-elewacji. Pomogą Ci w wyborze nowoczesnego odcienia, który będzie się dobrze prezentował.
4. Ten krok jest konieczny do wykonania odbioru technicznego budynku
Zgodnie z aktualnymi przepisami prawa budowlanego, aby dokonać odbioru technicznego budynku mieszkalnego, konieczne jest zapewnienie odpowiedniej izolacji termicznej. Wynika to z wymogów technicznych dotyczących efektywności energetycznej obiektów. Przepisy nakładają na inwestorów obowiązek stosowania izolacji, aby te spełniały określone normy energetyczne.
Zgodnie z przepisami zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 17 marca 2009 roku oraz jego późniejszych nowelizacji, izolacja budynku musi być zgodna z normami energooszczędności. Wszystko po to, by obiekt mógł zostać odebrany i dopuszczony do użytkowania.
5. Ocieplenie zabezpiecza konstrukcję przed zawilgoceniem
Właściwie wykonana izolacja termiczna pełni funkcję ochronną dla konstrukcji budynku, zabezpieczając ją przed działaniem wilgoci. W przypadku nieocieplonych lub źle ocieplonych ścian istnieje ryzyko kondensacji pary wodnej wewnątrz murów. To prowadzi do zawilgocenia i sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów.
Długotrwałe zawilgocenie wpływa negatywnie na wytrzymałość konstrukcji i obniża komfort użytkowania budynku. Może też powodować problemy zdrowotne u jego mieszkańców. Dzięki ociepleniu struktura domu jest chroniona przed szkodliwym działaniem wilgoci, co znacząco przedłuża żywotność materiałów budowlanych i poprawia mikroklimat wnętrz.
Ocieplenie domu to inwestycja, która przynosi korzyści zarówno pod względem oszczędności energii, jak i trwałości konstrukcji. Szybsza realizacja tego etapu pozwala uniknąć wzrostu kosztów materiałów i robocizny oraz spełnić wymogi techniczne dotyczące odbioru budynku. Dodatkowo odpowiednia izolacja chroni dom przed zawilgoceniem i stratami cieplnymi czy nadmiernym nagrzewaniem się. Warto zatem jak najszybciej zaplanować tego typu inwestycję, aby skorzystać z licznych zalet i zagwarantować sobie wyższy komfort oraz oszczędności.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz