Zamknij

Kolizja z udziałem psa. Właściciel został ukarany

16:12, 22.05.2024 KPP Ostróda (pś) Aktualizacja: 16:13, 22.05.2024
Skomentuj

W miejscowości Florczaki w gminie Łukta doszło do kolizji z udziałem psa. Zwierzę wbiegło nagle wprost pod koła osobowego volkswagena. Pies po uderzeniu wrócił na posesję. Konsekwencje poniósł właściciel czworonoga.

Do zdarzenia doszło we wtorek 21 maja około godziny 21:00 w miejscowości Florczaki w gminie Łukta.

Funkcjonariusze ustalili, że pies należący do 29-latka wybiegł z posesji wprost pod pojazd marki Volkswagen, którym kierowała 18-letnia kobieta. Zwierzę po uderzeniu wróciło na posesję. W związku z tym, że do zdarzenia doszło w wyniku niezachowania należytej ostrożności podczas trzymania zwierzęcia przez właściciela, policjanci ukarali 29-latka mandatem karnym.

W przypadku zdarzenia z czworonogiem nie zapominajmy o udzieleniu mu pomocy. Bez zawiadomienia służb nie należy odjeżdżać z miejsca zdarzenia ani pozostawiać zwierzęcia na drodze. Takie postępowanie może stanowić również zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

Posiadanie psa to również obowiązki jakie nakłada polskie prawo na właścicieli czworonogów.

Policjanci przypominają o konsekwencjach prawnych wynikających z ich nieprzestrzegania.

  • Należyta kontrola swojego psa
  • Obowiązek przy trzymaniu zwierzęcia nakłada przepis wynikający z art. 77 Kodeksu Wykroczeń

,,Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazowych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany’’. Za brak stałego i skutecznego nadzoru policjant może również nałożyć mandat karny w wysokości do 500 złotych. Oczywiście, właściciel może uwolnić psa ze smyczy natomiast dotyczy to nieruchomości ogrodzonych oraz terenów zielonych wyłącznie do tego przeznaczonych (regulaminem/tablicą informacyjną) – sprawując nieustannie nad nim kontrolę.

  • Obowiązkowe szczepienia ochronne:

Prawo nakłada na właściciela obowiązek szczepienia psa przeciw chorobie zakaźnej - wściekliźnie. Przepisy wskazują, że pies powinien zostać zaszczepiony w ciągu 30 dni od ukończenia przed czworonoga 3 miesięcy, a następnie nie rzadziej niż 12 miesięcy od ostatniego szczepienia. - art. 56 ust. 2 ustawy z dn. 11 marca 2004 r. o ochronie zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

  • Odpowiednie warunki bytowe psa

Ustawa o ochronie zwierząt wskazuje właścicielom psów w jakich warunkach powinny się znajdować. Psy należy chronić przed zimnem, upałem oraz opadami deszczu czy śniegu. Właściciel zobowiązany jest do zapewnienia stałego dostępu do wody oraz zadbać dla niego o posiłek. W warunkach domowych zabrania się również trzymania psa na uwięzi powyżej 12 godzin w ciągu doby powodującej uszkodzenie ciała, cierpienia lub w sposób niezapewniający możliwości ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 metry.

- art. 9 ustawy z dn. 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.

Policjanci przypominają! Za zachowanie psa - zawsze odpowiada jego właściciel.

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

 

(KPP Ostróda (pś))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%