Jak przekazało PAP muzeum w minionym roku do Działu Sztuki Dawnej i Rzemiosła Artystycznego trafiło prawie 30 nowych obiektów, z czego dominowały przedmioty metalowe wykonane ze srebra lub platerowane. Jednym z cenniejszych nabytków jest pojemnik toaletowy z 2. ćwierci XVIII w. sygnowany przez działającego w Olsztynie złotnika - Johannesa Chrsitopha Geese. Geese był cenionym warmińskim złotnikiem, wykonywał m.in. monstrancje, które można oglądać także z Muzeum Archidiecezji Warmińskiej.
W niedzielę w olsztyńskim zamku będzie można zobaczyć także "Postilla catholica to iest Kazania na Ewangelie niedzielne y odświętne przez cały rok […]" autorstwa Jakuba Wujka wydane w 1584 roku w Krakowie w drukarni Jakuba Siebeneichera. Wydawnictwo to nazywane jest również "Postyllą katolicką większą".
Muzeum poinformowało, że w ofiarowanej w darze do zbiorów muzealnych "Postilli..." brakuje początkowych kart. "Nakład wydania owej "Postilli" wynosił około 1 tys. egzemplarzy" - podkreślono.
Wśród przekazanych muzeum numizmatów pokazywane będą monety przekazane przez Departament Skarbcowy NBP w Warszawie.
"Najcenniejszymi są między innymi nominały 50 złotowe, wchodzące w skład dobiegającej końca serii pod tytułem +Skarby Stanisława Augusta+. Na ich rewersach przedstawiono popiersia kolejnych królów z pocztu władców Polski: Augusta II, Augusta III i Stanisława Leszczyńskiego. Są to monety odwzorowujące słynne osiemnastowieczne medale wykonane na zlecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego, powstałe w mennicy warszawskiej w latach 1791-1797/1798, których twórcami byli Jan Filip Holzhaeusser i Jan Jakub Reichel" - podało muzeum.
Wystawa prezentująca nowe nabytki muzealne będzie udostępniona zwiedzającym tylko w niedzielę, od godz. 11. (PAP)
jwo/ dki/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz