Zamknij

Spektaklem Setka Jaracza olsztyński teatr obchodzi podwójny jubileusz

15:00, 29.12.2024 Aktualizacja: 15:01, 29.12.2024
Skomentuj

Spektaklem "Setka Jaracza" olsztyński Teatr im. Stefana Jaracza obchodzi podwójny jubileusz - 100 lecia istnienia teatru oraz 80 -lecie polskiej sceny. Jak przekonują twórcy, nie będzie to "nadęta gala", ale widowisko z przymrużeniem oka.

Premiera odbyła się 28 grudnia. Scenariusz do przedstawienia "Setka Jaracza czyli (prawie) sto sposobów na setne urodziny" napisał twórca kabaretowy Szymon Jachimek. Współpracował już wcześniej z olsztyńskim teatrem przy spektaklach "Jazda na zamek. Musical krzyżacki" i "Jeremi się ogarnia. LOL".

W piątek podczas konferencji reżyser Rafał Szumski powiedział, że:

"jubileuszowy spektakl to widowisko, bo nie mamy do czynienia ani ze spektaklem dramatycznym, ani koncertem ani nawet galą".

 

"Tworzymy pewną hybrydę tych trzech gatunków. Ja nazywam ten projekt galowo-koncertowo-spektaklem. Podszedłem do tego pomysłu z lekkim drżeniem serca, bo dekonstruujemy klasyczną galę jubileuszową i z dużym dystansem podchodzimy do historii teatru, jego patrona i samego Olsztyna. Szukamy nieoczywistej formy i wierzę, że ta którą wybraliśmy będzie skuteczna i sprawi, że widzowie spędzą z nami dobry czas"- powiedział reżyser.

Podkreślił, że ma nadzieję, że:

"+Setka...+ przepełniona nieustannym balansowaniem między żartem a momentami wyciszenia i przede wszystkim dystansem zostanie przez widownię przyjęta co najmniej dobrze".

Szymon Jachimek tworząc scenariusz czerpał z historii teatru i charakterystycznych symboli regionu. Podkreślił, że jego przewodnikiem po historii olsztyńskiej sceny była książka "Jest teatr w Olsztynie" Tadeusza Prusińskiego.

"Ten pionierski okres zarówno jeszcze niemieckiego teatru jak i polskiego tuż po 1945 roku był najbardziej intrygujący. Wtedy bowiem wielka historia przeplata się z historią olsztyńskiego teatru - jednego z wielu a przecież wyjątkowego"- ocenił.

Na scenie pojawiają się historyczne postaci takie jak Mikołaj Kopernik i Napoleon Bonaparte, ale też współcześni - kibice Stomilu.

Teatr powstał w 1925 r. jako dar dla mieszkańców Allenstein za zwycięstwo w plebiscycie. Stąd jego nazwa - "Der Treudanktheater" (z niem. "W podzięce za wierność"), pod którą funkcjonował do 1945 r. W tym okresie w repertuarze były sztuki teatralne oraz operowe i operetkowe prezentowane w języku niemieckim.

18 listopada 1945 r. po raz pierwszy teatr zaistniał jako polska scena pod nazwą Teatru Warmii i Mazur. W trudnych warunkach lokalowych wystawiono wówczas "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Artura Młodnickiego. Od 1946 r. instytucja funkcjonuje pod obecną nazwą Teatru im. Stefana Jaracza.

(PAP)

ali/ dki/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%