Zamknij

IX Symfonia Beethovena z Odą do radości w Hali Urania z okazji 20-lecia przystąpienia Polski do UE

18:21, 10.05.2024 PAP Aktualizacja: 18:23, 10.05.2024
Skomentuj

Koncert z okazji 20-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego wykonana zostanie IX Symfonia Beethovena z "Odą do radości" oraz Marsz Pretorianów z Oratorium Quo Vadis Nowowiejskiego, odbędzie się w niedzielę w Olsztynie.

"20. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i 200. rocznica pierwszego wykonania IX symfonii d-moll op.125 L. van Beethovena, to znakomita okazja, by zaprezentować ten utwór publiczności z Warmii i Mazur. Koncert rozpocznie wspaniały Marsz Pretorianów ze słynnego Oratorium Quo Vadis Feliksa Nowowiejskiego, urodzonego w Barczewie Patrona Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii" - powiedział PAP dyrektor naczelny i artystyczny Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii Janusz Ciepliński.

Podkreślił, że niedzielny koncert jest ogromnym przedsięwzięciem. Na estradzie w hali Urania pojawi się blisko 300 muzyków, w tym olsztyńskie chóry: Bel Canto, Cantores Varmienses, Medici pro Musica, Chór Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego im. prof. Wiktora Wawrzyczka oraz zespół wokalny ProForma. Gościnnie zaśpiewa Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego.

Do Orkiestry Symfonicznej Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii dołączy Elbląska Orkiestra Kameralna. Partie solowe wykonają soliści: Katarzyna Dondalska (sopran), Małgorzata Walewska (mezzosopran), Andrzej Lampert (tenor) i Jarosław Kitala (baryton). Całość poprowadzi maestro Piotr Sułkowski.

"Olsztyńska Hala Urania po raz pierwszy gościć będzie tak gigantyczny zespół wykonawczy. Na widowni zasiądzie blisko 4 tysiące słuchaczy. Wśród gości specjalnych koncertu spodziewamy się m.in. Jerzego Buzka, wybitnych przedstawicieli świata kultury, nauki, biznesu i polityki. Dla Filharmoników najważniejsza podczas tego koncertu będzie jednak muzyka. Zaprezentowane utwory są wyrazem tego, co najpiękniejsze i najwznioślejsze w katalogu wartości, które ukonstytuowały Unię Europejską" - podkreślił dyrektor Ciepliński.

Dyrygent prof. Piotr Sułkowski powiedział PAP, że wykonanie IX Symfonii Beethovena, a w niej czwartej części ze słynną "Odą do radości" będzie wyjątkowym momentem.

"To będzie niezwykły, wniosły moment, gdy artyści z różnych środowisk, reprezentujący różne pokolenia zaśpiewają jednym głosem +Odę do radości+. Utwór jest niezwykle wymagający nie tylko pod względem instrumentalnym i wokalnym, ale też emocjonalnym. Zaprezentowanie tego dzieła wymaga ogromnej precyzji" - podkreślił.

"Znamy mnóstwo wykonań symfonii, w różnych tempach, z różną wrażliwością, ale zawsze jest to dzieło monumentalne pod względem przekazu i konieczności wyjątkowego zaangażowania artystów. Nie da się go wykonać niejako +przy okazji+, bo każdy takt i każda nuta ma w nim swoją wagę i swój emocjonalny ciężar" - podkreślił prof. Sułkowski. (PAP)

autor: Agnieszka Libudzka, ali/ miś/
(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrodaflesz.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%