Zamknij

Średniowieczna pieczęć trafiła do muzeum w Braniewie

11:14, 12.02.2025 Aktualizacja: 12:45, 12.02.2025
Skomentuj Foto: Urząd Miasta w Braniewie Foto: Urząd Miasta w Braniewie

Na pieczęci widoczny jest gotycki napis "+ S(igillum) ECC(lesia)E * BRUnSBERGEnSIS" i wizerunek patronki braniewskiego kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej, trzymającej miecz i koło, tj. symbole jej męczeńskiej śmierci.

XIV-wieczna mosiężna pieczęć kościelna trafiła do zbiorów Muzeum Ziemi Braniewskiej (woj. warmińsko-mazurskie). Zachowany w świetnym stanie zabytek został już udostępniony zwiedzającym w głównej sali wystawowej.

Średniowieczny artefakt przekazał do muzeum w ostatni poniedziałek Adrian Kłos - współzałożyciel Pogotowia Archeologicznego i społeczny opiekun zabytków. O znalezisku został powiadomiony wojewódzki urząd ochrony zabytków.

"Jesteśmy bardzo wdzięczni naszemu darczyńcy i niezmiernie szczęśliwi z otrzymania eksponatu, który będzie chyba jednym z najważniejszych artefaktów znajdujących się w naszym muzeum. Dlatego już został umieszczony w podwójnych szklanych gablotach w głównej sali historii miasta Braniewo" - podało w mediach społecznościowych Muzeum Ziemi Braniewskiej.

Według Roberta Wyrostkiewicza, archeologa z pogotowiearcheologiczne.pl wykonana ze stopu miedzi pieczęć jest doskonale zachowana. 

"Wiemy, że pieczęć została znaleziona na polu ornym w Józefowie w okolicach Braniewa. Mogła być porzucona, ukryta lub zgubiona. Bez kontekstu archeologicznego nie da się tego ustalić" - zaznaczył archeolog.

W przesłanym PAP komunikacie braniewskie muzeum podało, że Adrian Kłos poprosił o identyfikację i ocenę znaleziska dr. Tomasza Kałuskiego z Uniwersytetu Śląskiego.

"Tłok jest bardzo interesujący, gdyż ze średniowiecza rzadkością są zachowane tłoki plebańskie lub parafialne. Po drugie pieczęć jest parafii, a nie należała do konkretnego plebana, co jest również rzadkością" - ocenił naukowiec.

Towarzystwo Miłośników Braniewa, które prowadzi - działające od września 2016 roku - lokalne muzeum, chce zainteresować cennym zabytkiem naukowców specjalizujących się w średniowiecznych i późniejszych pieczęciach kościelnych.

"Nasza pieczęć ze względu na jej XIV-wieczne pochodzenie jest tutaj czymś całkowicie wyjątkowym. Na pewno zostanie ona szerzej opracowana przez naukowców" - przekazał prezes TMB i kierownik braniewskiego muzeum Zbigniew Kędziora.(PAP)

mbo/ dki/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%